Site icon Campaign Türkiye

Gelecek canlı video içeriklerde mi?

Online videoların hayatımıza girmesinin üzerinden çok da fazla zaman geçmedi ama o kadar hızlı yayıldı ki artık video içerikler markalar için vazgeçilmez oldu. Şimdi ise canlı video var.

Video son yıllarda hızlı bir yükseliş gösterdi ve artık video içerikleri, içerik pazarlamasında en önemli tool’lardan biri haline geldi. Tam da videonun önemini kavramış ve markalar bu yönde aksiyon almaya başlamışken şimdi de canlı videolar hayatımıza girdi. Hem de gerçekten hızlı bir giriş yaptı. Canlı videoların önemini rakamlar ortaya koyuyor:

Markalar bunu nasıl kullanıyor?

Bu rakamlara kayıtsız kalmayan markalar canlı video’yu kullanmaya başladılar. Örneğin Nissan, 2016 Maxima modelinin New York oto fuarındaki lansmanını; Doritos, Doritos Roulette ürününün lansmanını canlı yayınladı. General Motors da elektrikli otomobili Chevy Volt EV’in CES 2016’daki lansmanını canlı yayınlayan ve bundan çok iyi sonuçlar alan bir marka. 57.000’den fazla kişi videoyu seyretti, 2.000 kadar da Facebook beğenisi aldı. Türk Hava Yolları da İstanbul – New York uçuşunu Periscope ile canlı yayınladı. Bu yolla hem hizmetinin kalitesini anlatma imkanı buldu hem de uzun uçuşu merak eden izleyicilerin meraklarını giderdi. Canlı yayın 10.300 kişiye ulaşırken videonun sonradan izlenmesiyle birlikte 4,5 milyon kişiye ulaşıldı ve @TurkishAirlines hesabı 5.000 yeni takipçi elde etti.

Markanın en samimi ve doğal hali

Peki, canlı video ile hayatımıza neler girdi? Markalar bu güne kadar hep mükemmel olmaya alıştılar, prodüksiyonun gücünden yararlanarak videolarıyla heyecan yarattılar. Ancak canlı video, yapısı gereği en doğal halinizi ortaya koyuyor. İnsanlar artık bir etkinlikle ilgili videoyu üstünde çalışılmış, güzelleştirilmiş bir halde birkaç gün sonra değil o anda seyretmeyi tercih ediyor. Elbette bol prodüksiyonlu videolar hayatımızdan hiç çıkmayacak ama markalar en doğal hallerini, günahıyla sevabıyla ortaya koyan canlı videolara alışmak zorunda kalacaklar gibi görünüyor.

 

Burçin Tarhan   
Konak Medya İçerik Stratejisti

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Nisan 2017 sayısında yayımlanmıştır.

Exit mobile version