Geleceği Z kuşağı şekillendiriyor

Z kuşağı için en iyi tanımlardan biri, onların aramızdaki “gerçek dijital yerliler” olmaları. Artık üniversiteden mezun olma ve iş hayatına adım atma heyecanını yaşayan Z kuşağı, Türkiye nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturuyor. Bugüne kadarki en büyük ve en renkli kuşak olan bu jenerasyonun tüketici segmentleri içindeki etkisi ve önemi de günden güne artıyor. Bir adaptasyon ya da geçiş süreci yaşamadan, doğrudan dijital bir dünyaya gözlerini açan, sosyal medya, mobil teknolojiler ve mobil videoyla büyüyen Z kuşağı için dijital içerik ve iletişim, günlük hayatın olmazsa olmaz bir parçası.

‘Think with Google’ platformunda kısa süre önce yayınlanan ve Z kuşağına ilişkin trend ve içgörülere odaklanan ‘Gen Z Trends & Insights’ raporu oldukça değerli ipuçları içeriyor. Buna göre, akıllı telefon penetrasyonu neredeyse yüzde 100 olan Z kuşağı, sosyal medya kullanımı ve online videolar için diğer kuşaklara kıyasla çok daha fazla zaman ayırıyor. Onları diğer jenerasyonlardan ayıran bir diğer özellik de dikkat sürelerinin çok daha kısa olması. Markaların Z kuşağının dikkatini çekmek için sadece 8 saniyesi var ve Z kuşağı görsel iletişimi çok daha fazla tercih ediyor.

Ek olarak, Z kuşağının sadece kendi tüketim alışkanlıkları ve tercihleri ile değil, çevrelerine olan etkileri ile de dikkate alınmaları gerekiyor. McKinsey tarafından yapılan araştırmada, satın alma kararlarında çocuklarının, yani Z kuşağının tercihlerinin de etkili olduğunu belirten Türkiye’de ebeveynlerin oranı yüzde 52.

Marka tercihleri henüz tam olarak netleşmemiş olan Z kuşağının sadakatini kazanmanın yolu sürdürülebilirlik, eşitlik ve kapsayıcılık üzerine inşa edilen iş modellerinden geçiyor. Ayrıca Z kuşağı, markaların sadece hikaye anlatımından öteye geçtiklerini, anlattıklarını gerçekten benimsediklerini ve yaşadıklarını da görmek istiyor.

Z kuşağı, kültürden alışverişe, hayatın her alanında geleceği şekillendirecek. Dolayısıyla markaları için en iyi rotayı planlamak isteyen pazarlama profesyonellerinin de Z kuşağını tanımaya öncelik vermeleri gerekecek.

Seçkin TOKGÖZ

Google Türkiye Reklam Pazarlama Müdürü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 112. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.