Gap, Tumblr’ın mobil reklamlarını satın alacak

ABD merkezli giyim markası Gap, Back to Blue ismini verdiği sonbahar kampanyası için popüler kültür içerisinde daha fazla yer alabilmek adına Tumblr’a başvurdu.

Geçtiğimiz günlerde Gap, Tumblr’da yaratıcılara logosunun ve üreticisi olduğu blue jean’lerin rengi olan “mavi”nin onlar için ne ifade ettiğini sordu. Gap tarafından seçilecek 4 cevap, 29 Ağustos tarihinde Tumblr kontrolünde bir mobil reklam aracılığıyla paylaşılacak. Ve o gün marka, Tumblr’da yer alan bütün mobil reklamları satın alarak bir ilke imza atacak. Tumblr, Nisan ayı sonlarında, iPhone ve Android uygulamalarında mobil reklam uygulamalarına başlamıştı. Kullanıcı altyapılarının hızla büyüdüğünü belirten şirketin CEO’su David Karp da daha önceden, 2014’ün başlarına kadar masaüstü akışı yakalamayı umduklarını söylemişti.

Gap’in dijital ve sosyal medya global direktörü Rachel Tipograph, Mashable’a, Tumblr’ın genç ve paylaşmayı sever kullanıcı verisiyle Gap’in internette yeni bir pop kültür akımı yaratma iddiasında olduğunu açıkladı: “Popüler kültür artık televizyonda başlamıyor, internette başlıyor. İnternette pop kültürü yaratan topluluk da Tumblr.”

Gap, bir bakıma Tumblr’ı yaratıcı ajansı gibi kullanıyor. Tipograph, “En iyi içerik yaratıcılarıyla ortaklaşa bir çalışma yapmak istedik ve onlara Back to Blue brief’ini yapma fırsatı verdik. Sonrasında en iyi içerik parçalarını aldık ve onları mobil reklamlara dönüştürdük” yorumunu yapıyor. Tipograph’a göre, bu işte kazananların çalışmalarının karşılığı nakit para olmayacak, işlerinin teşhiri olacak. Gap’in mobil reklamlar için ne kadar ödediği sorusuysa cevapsız bırakılıyor.

Tumblr hamlesine ek olarak, Gap basın, açıkhava gibi her zamanki satın alımlarını da gerçekleştiriyor ve dört yıl aradan sonra ilk defa televizyona geri dönüyor. Kıyafet devi ayrıca önümüzdeki 3 ay boyunca  Facebook, YouTube, Instagram, Vine ve Tumblr’da dağıtmak üzere 250 parça içerik yaratmaları için MTV’den Tanisha Long’un da içinde bulunduğu iki düzine “bol takipçili” isimle anlaştı. Şirket sözcüsü bu durumu, Gap’in markanın modern tarihi içindeki en geniş alanlı kampanyası olarak tanımlıyor.

Kaynak: Mashable

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.