Future Lions 2018 kazananı “Hush for Apple”

Cannes Lions’ın öğrencilere özel ödülü olan Future Lions bu yıl çözüm üreten mobil uygulamalarla doluydu. Kazanan ise Miami Ad School öğrencilerinin projesi “Hush for Apple” uygulaması oldu.

Future Lions 2018’e 55 ülkedeki 386 okuldan 2.290 öğrenci katıldı. Öğrencilerden teknolojideki gelişmeleri de takip ederek yarını yaratmaları istendi. “Hush for Apple” teknoloji odaklı projeler arasında öne çıkan yaratıcı fikir oldu.

Geleceğin projesi Miami Ad School’dan

Miami Ad School’dan Junggle Kim, Chaeyeong Seo ve Cristina Marquez Barreto’nun projesi olan Hush, Apple’ın yapay zekasını kullanarak hayati tehlike durumlarında polise haber veriyor. Örneğin aile içi şiddet söz konusu olduğunda, şiddet gören kişilerin %89’u, saldırgan tarafından fark edilmekten korktuğu için telefonunu açıp 911’i arayamıyormuş. Bazı durumlarda da sessiz aramalar yapılabiliyormuş ancak bunların da yanlış arama mı yoksa yardım çağrısı mı olduğu belli değilmiş.

“Hush for Apple” bu tip durumların önüne geçiyor. Kullanıcı kendi telefonuna özel bir güvenli kelime belirliyor. Hayati tehlike yaratan durumlarda bu kelimeyi söylediğinde Siri, telefonun ekranını açmadan 911’i arıyor, aramanın kime ait olduğunu ve hangi adreste bulunduğunu bildiriyor. Görevlinin sorularına da cevap veren Siri, gerektiği zaman mikrofonu açıp ortam sesini de dinleterek yardıma gelecek kişileri yönlendirebiliyor.

Hush from Chaeyeong Seo on Vimeo.

Geri dönüşüm, Facebook, IKEA ve daha fazlası

Future Lions 2018’in diğer kazananları arasında, geri dönüşümü kolaylaştıran “TrashScan” isimli bir sistem yer alıyor.

TrashScan from 李晶钋 on Vimeo.

Yalan haberlerle başa çıkmak için Facebook ve blockchain teknolojisi bir araya getiriliyor, “Truth Detector for Facebook” ortaya çıkarılıyor.

Yatağın altında saklanan canavarlar, IKEA için hazırlanan Tittut ile oyuna dönüşüyor.

Pahalı olduğu için kullanılamayan güneş panelleri, tasarruf edilen miktar tutarında aylık ödemelerle evlere kolayca entegre ediliyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.