artwork

Freelance çalışanlar neden daha çok tercih ediliyor?

1 ay önce

0

Artık freelance çalışma tarzının hakim olduğu bir devrin ortasındayız öncelikle bu kavramı kısaca tanımlayarak başlayalım.

Freelancing nedir?

Serbest çalışma, birden fazla müşteri veya şirket için sözleşmeli işlerin yürütülmesidir. Serbest çalışanların tam zamanlı olarak tek bir işverene bağlı olmaları gerekmez. Bu sektörde müşteriler, üzerinde anlaşılan şartlara bağlı olarak saat başına, görev başına veya proje başına ödeme yapar. Serbest çalışanlar sosyal medya, içerik oluşturma, programlama, pazarlama ve mühendislikten özel derslere kadar çeşitli alanlarda iş yapabilir.

Freelance çalışma, kariyer deneyimlerinin ve çalışmalarının kontrolünü elinde tutmak isteyen bireyler için popüler bir seçenek haline geldi ancak freelancer’ların, tam zamanlı işi olanlara göre daha az kazandığı gibi yanlış bir algı da var. ZipRecruiter’a göre; 2022’de ABD’deki serbest çalışanların ortalama yıllık maaşı yıllık 66.935 dolardı. Bu oran diğer ülkelerdeki ortalama maaştan daha yüksek olabilir. Tabii ki tüm freelancer’ların aynı parayı kazanamayacağını da göz önünde bulundurmak gerekir. Toplam ücret, serbest çalışanın sahip olduğu deneyim miktarına ve faturalandırma yöntemine bağlı olarak farklılık gösterir.

Birikimleri ve becerileriyle kendi işini yapmak isteyen freelancer topluluğu giderek artıyor

ABD’deki işgücünün %35’i ve Avrupalı çalışanların %16’sı artık bağımsız çalışıyor. Bu, hiç şüphesiz dünyanın dört bir yanındaki ülkelere de yansıyan bir trend; Asya ve Afrika’da da görülüyor ve freelancer sayıları hızla artıyor. Eskiden niş bir yaşam tercihiydi ancak şimdi küresel anlamda bağlanabilirlik, uzaktan çalışabilmenin artması, bireylerin daha fazla esneklik ve daha iyi bir iş-yaşam dengesi elde etme arzusunun yanı sıra çoğu durumda daha yüksek ücretler elde etme yeteneğinin etkisiyle ana akım haline geldi.

Genel giderleri nispeten düşük olan, bilgi odaklı bir meslek olan danışmanlık, freelance çalışanlar için verimli bir zemin; binlerce yetenekli kişi büyük firmalardan kendi şirketlerini kurmak için ayrılıyor. Bu büyük yetenek akışı birçok kuruluşun tam zamanında imdadına yetişti ve onlara talep üzerine ihtiyaç duydukları yüksek kaliteli becerileri sağladı.

Forbes‘da 2020 yılında yayınlanan bir makale, müşterilerin birçok yüksek beceri gerektiren alanda giderek daha fazla freelance çalışanlardan danışmanlık alma yönündeki küresel eğilimi vurguluyor (hem uzaktan hem de yerinde çalışmayı gerektiren projeler için). Dahası, Odgers Connect tarafından yapılan araştırma, 2018 yılında Birleşik Krallık’ta yönetim danışmanlığı işinin beşte birinin freelancer’lara gittiğini ortaya çıkarmıştı. Çalışma aynı zamanda en büyük etken olarak esnekliğin, ardından fiyat, kalite ve hızın geldiği gerekçelerine de ışık tutuyor. Dijital ve veri becerileri de yüksek talep görüyor; bu da dijitalleşme zorluklarına hızlı bir şekilde yanıt verme yeteneğinin önemli bir etken olduğunu gösteriyor.

Bu nedenle kuruluşlar, yeni iş dünyasında birçok durumda freelance yeteneklerin, danışmanlık gereksinimlerini büyük danışmanlık şirketlerinden daha etkili bir şekilde yerine getirdiğini görüyor. Freelancer’lar esnek sözleşmeler yapılarak hızlı bir şekilde işe alınabiliyor. Üstelik çoğu durumda daha rekabetçi bir fiyatla daha iyi işler elde ediyorlar.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Outsized ve Campaign UK

Senin için
Tümünü göster
Elmaslarla bezenmiş kredi kartıyla daha havalı olun

Kartınızı pırlantalı almaz mıydınız?...

Adidas’tan ‘Boyaya Batırılmış’ enerji dolu ayakkabılar

Los Angeleslı Multidisipliner Sanatçı Cali DeWitt, Adidas Originals’ın klasik Campus...