artwork

Fransa’da iklim değişikliğine karşı “iç hatlar” sınırlandırıldı

1 yıl önce

0

Fransa’da iklim değişikliğiyle mücadele gerekçesiyle iç hat uçuşlarına kısıtlama getirileceği ve trenle 2.5 saat süren mesafelere uçak seferi yapılmayacağı açıklandı.

Fransa’da iklim değişikliğiyle mücadele ve karbon emisyonunu 2030’da 1990 yılı seviyelerine göre yüzde 40 azaltma hedefiyle iç hat uçuşlarına kısıtlama getiriliyor. 2021 İklim Yasası kapsamındaki değişikliğe göre artık trenle 2.5 saat süren mesafelere uçak seferi olmayacak.

İlgili kararın Avrupa mevzuatına uygun olması için Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ile Fransız hükümeti arasında görüşmeler yürütülüyordu. Brüksel’den onay olarak AB resmi gazetesinde yayınlanan karara göre, trenle 2.5 saatten kısa süren mesafelerde iç hat uçuşları kaldırıldı. Yolcular bunun yerine demir yoluyla ulaşımı tercih edecek.

Fransa, Avrupa genelinde özel jet kullanımının en fazla oluğu ülke olarak öne çıkarken, yeni uygulama özel jet sahiplerini kapsamıyor. Fransa,Paris ve Fransız Rivierası‘na sık sık uçan yolcularıyla Avrupa’da en fazla özel jet sayısına sahip ülke. Kampanyacılardan gelen acil çağrılara ve Ulaştırma Bakanı’nın özel jet uçuşlarına müdahale edileceğini söylemesine rağmen, bunların ülkede tamamen yasaklanması yakın dönemde pek olası görünmüyor. Hükümet sözcüsü Olivier Véran, ekonomideki önemli rolleri göz önüne alındığında, “açıkça onları yasaklamanın gündemde olmadığını” yineledi, ancak “Fransızlar, çaba göstermeleri istenenlerin hep aynı kişiler olduğunu düşünmemeli” dedi.

Fransa, ayrıca insanları otomobillerden bisiklete geçmeye de teşvik ediyor. Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un da desteğiyle düşük emisyonlu bölgelerdeki düşük gelirli hane halklarına geçişi sübvanse etmek için maksimum 4.000 € ve daha varlıklı vatandaşlar için de daha küçük meblağlar ödeniyor.

Senin için
Tümünü göster
Campaign Global Agency of the Year Türkiye’den kısa listeye kalanlar

Aralarında TBWA/İstanbul’un da olduğu ajansların ve kişilerin listesi açıklandı...