Site icon Campaign Türkiye

Formula 1’den 2030’a kadar “sıfır karbon ayak izi” hedefi

Formula 1, operasyonlarının 2030 yılına kadar net sıfır karbon ayak izine sahip olmasını sağlamaya çalışıyor.

Planın önemli bir parçası, yarış arabalarında yüzde 100 sürdürülebilir yakıt kullanmak. Bunun yapılmak istenmesinin en büyük sebebi de çevreye artık zarar vermemek. Formula 1, bunu başarmak için hala programa uygun gidildiğini söylüyor. Yani 2026’ya kadar bu amaca ulaşılmış olacak. Şu anda F1 araçlarında kullanım için tamamen sürdürülebilir bir yakıt geliştiriyor. Bununla birlikte çoğu yol aracının da yakıtı kullanabileceğini iddia ediyor. Bu sezon F1 otomobilleri, tamamen yenilenebilir olduğu söylenen yüzde 10 etanol içeren E10 yakıtı kullanıyor.

Sadece birkaç yıl içinde yüzde 10 yenilebilir yakıttan tamamen sürdürülebilir bir versiyona geçmek zor olsa da, Formula 1 liderleri bu hedefe ulaşabileceklerinden eminler.

F1 motor sporları genel müdürü Ross Brawn yaptığı açıklamada, “Karbon çemberinin tamamen nötr olduğu bir E yakıtı üzerinde çalışıyoruz, bu nedenle bu yakıtı üretmek için kullanılan karbon, içten yanmalı motordan yayılan karbonla aynı miktarda.” “Bu, motorların atmosferdeki karbondioksite hiçbir şey eklemediği anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı. Brawn, yakıtı daha geniş bir şekilde kullanılabilir hale getirmenin, özellikle elektrikli araçlara geçişin mümkün olmayacağı alanlarda, dünya genelinde emisyonların azaltılmasına yardımcı olabileceğini kaydetti.

Yüzde 100 sürdürülebilir yakıt projesine liderlik eden F1’in teknik direktörü Pat Symonds, motor sporlarının 2026 hedefini karşılamak için hala iyi durumda olduğunu söyledi. Symonds, “Aramco ile çalışıyoruz ve şu anda 39 yedek yakıt karışımını test ettik” dedi.

Exit mobile version