Ford Otosan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Görünmez Bariyer “Cam Tavan”a Dikkat Çekiyor

Ford Otosan, iş hayatında toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırladığı projelerle de toplumsal farkındalık yaratan Ford Otosan bu yıl çalışma hayatında fırsat eşitliğinin önündeki en büyük engellerden “Cam Tavan”a dikkat çekiyor.

Çoğumuzun ya hiç duymadığı ya da sadece araçlarla özdeşleştirdiği “cam tavan”, aslında kadınların iş yaşamında yükselmesini engelleyen en önemli sorunlardan biri. Çalışma hayatında başta toplumsal cinsiyet eşitliği olmak üzere her türlü eşitliğin sağlanması için çalışan Ford Otosan, bu soruna dikkat çekmek amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir reklam filmi hazırladı. İş hayatında her 5 kadından 4’ünü etkilemesine rağmen ülkemizde halen çok bilinmeyen “cam tavan” hakkında bilinçlendirici özelliğe sahip film, kadınların bu engel nedeniyle kariyerlerinde ciddi sorunlar yaşadığını anlatıyor.

Ford Otosan, bizi “cam tavan” hakkında bilinçlenmeye çağırıyor
Toplumda cinsiyet eşitsizliğinin yansımalarından olan “cam tavan”ın ilk aklımıza geldiği gibi, yani sadece araçlarda kalmasını dileyen Ford Otosan, kadınların iş yaşamında karşılaştığı engelleri bir an önce kaldırmamız gerektiğinin altını çiziyor. Ford Otosan, 2013’te imzaladığı “İş’te Eşitlik” bildirgesine ek olarak BM Kadın Birimi tarafından yürütülmekte olan HeForShe hareketi kapsamında fırsat eşitliği ve istihdamda pozitif ayrımcılık politikalarını destekliyor ve uyguluyor. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) imzacısı olarak, tedarikçilerini de bu prensipleri imzalamaya ve otomotiv sektöründe kadın çalışan sayısının artmasında destekçi olmaya davet ediyor.

Toplumsal ön yargıların kırılması ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması için önemli adımlar atan Ford Otosan: “Kadınların üzerindeki tek ‘cam tavan’ araçlarımızdaki olsun” diyor.

Künye:
Reklamveren Ford Otosan
Reklamveren Yetkilisi Gonca Sofuoğlu Temiz, Önder Olcay, Ece Barak
Reklam Ajansı Tick Tock Boom
Kreatif Direktör ve Yönetmen Gürkan Gürel
Görüntü Yönetmeni Fatih Türker
Ajans Prodüktörü Bensu Şengül
Yazarlar Ayberk Sözer, Oktay Erdoğan
Marka Direktörü Ali Eren Bilgin
Marka Ekibi Kadir Atay
Oyuncu İlay Tiryaki
Yapım Şirketi Pre Prodüksiyon
Prodüktör Ahmet Üzgün
Görsel Efektler & Renk Mojo Animation + Visual FX

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.