Festival herkese katkı sağladı

Bir Kristal Elma Festivali’ni daha geride bıraktık. 158 konuşmacının katılımıyla herkesin çok farklı konularda bir şeyler öğrenebildiği ve yaratıcılığın ödüllendirildiği bir üç gün geçirdik.

Bu üç güne dönüp bakarsak, artık Kristal Elma’nın kendi sınırlarını aştığını, sadece bir ödül töreni ve reklamcılar dünyasını ilgilendiren bir etkinlik olmaktan çıktığını, dünyanın en önemli yaratıcılık festivalleri arasında yer almaya başladığını görebiliriz.

Üçüncü yılında festival artık tüm markaların vizyonuna girmeyi başardı. İçeriği sayesinde sadece reklam sektörüne değil finanstan perakendeye, otomotivden bilişim teknolojilerine kadar tüm sektörlere katma değer sağlayabilen bir konuma ulaştı.

Markaların C-level yöneticilerinden marka müdürlerine, kurumsal iletişimcilerinden insan kaynağı yöneticilerine kadar her seviyeden katılım vardı.

Eskiden sınırlı sayıda sektör temsilcisi Cannes Lions’a katılır, profesyonel anlamda beslenerek geri dönerlerdi. Artık Kristal Elma Festivali’nin içerik anlamında Cannes Lions’tan geri kalır yönü kalmadığını söyleyebiliriz. Üstelik Cannes’da daha çok multi-national bir bakış açısı varken Kristal Elma’da yerel vizyonları da incelemek ve görmek mümkün oluyor. Bu açıdan sektöre giderek artan bir katkısının olduğunu düşünüyoruz.

Bildiğiniz gibi Festival, ülkemizde yaşanan olumsuz ve üzücü olaylarla aynı zamana denk geldi. Bu duruma bakarak etkinliği ertelemek ya da iptal etmek bir seçenek olabilirdi ancak bu kolay bir yol olurdu. Festivalin açılış konuşmasında da söylediğim gibi biz korkmadan, sinmeden çalışmaya ve üretmeye devam etmenin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu düşüncemizin doğru olduğunu festival katılımcılarından aldığımız geri dönüşlerde de gördük. Şimdi hiç ara vermeden önümüzdeki yıl için çalışmaya başlayacağız çünkü Kristal Elma Festivali’ni uluslararası bir boyuta taşımak artık tek hedefimiz.

Bu üç gün boyunca herkese farklı açılardan fayda sağlayabildiysek ne mutlu bize…

 

Kayhan Şardan
Reklamcılar Derneği Başkanı

Bu yazı, Campaign Türkiye’nin Kasım 2015 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.