artwork

Fatoş Bozkuş: “Şirketler tüketicisinin nerede olduğunu iyi bilmeli”

6 yıl önce

2

Ekonomist Dergisi Medya Editörü Fatoş Bozkuş, ekonomik durgunluk dönemlerinin reklam yatırımları ve yaratıcılıkla ilişkisini Campaign Türkiye için yorumladı.

Yavaşlayan ve durgunluğa giren ekonomilerde şirketlerin hızlı hareket etmeleri gerekir. Gereksiz işlere son verir, müşterilere odaklanarak satışları sürdürüp nakit akışını dengede tutmaya çalışır şirketler. Fiyatlara ve maliyetlere de öncekinden daha çok önem veren şirketlerin bir kısmı iletişim bütçesinde de kesinti yapıyor. Ancak 2001’de yaşanan ekonomik kriz sonrasında pek çok şirket iletişimi tamamen kesmenin ne kadar yanlış olduğunu gördü. Çünkü durgunluk zamanlarında yapılan iletişimin çok etkili ve güçlü olduğunu deneyimlediler.

Ben böyle ortamların, yani mecradaki rekabetin azaldığı, ortalığın nispeten boşaldığı dönemlerin hem marka yatırımı hem de ticari yatırım yapmak için en ideal zamanlar olduğunu düşünüyorum.

Daha etkin, verimli ve ekonomik stratejiler

Dünyada kriz ortamları gibi zor zamanlarda ortaya çıkmış ve başarıyı yakalamış pek çok şirket var. Kısacası ben bu dönemin yeni lansmanlar için de fırsat dönemi olduğu düşüncesindeyim. Tabii yeni ürünün hangi kuşağa hangi şekilde sunulacağı meselesinin de iyi kurgulanması önemli.

Şirketler öncelikle tüketicisinin nerede olduğunu iyi bilmeli, ona göre hareket edilmeli. Yapılan harcamanın geri dönüşünün sorgulanması, rakiplerin analiz edilmesi ve ona göre yatırım yapılması da çok önemli. Tabii daha etkin, daha verimli ve daha ekonomik yeni reklam stratejileri oluşturmanın yollarını araştırmak da şart. Yaratıcı iletişim kampanyaları kadar yaratıcı ve etkin medya planlama da yapmak gerekli.

Yeni pazar arayışları

İnşaat, otomotiv, beyaz eşya gibi sektörler, durgunluktan en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Tüketiciler bu gibi ihtiyaçlarını en başta erteliyor. Genellikle bu olumsuz etkileri en aza indirmek için bu sektörlerin indirim kampanyaları yaptıklarını gördük. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde ihracata odaklı bir strateji izlediklerini görüyoruz. Özellikle yeni pazar arayışlarını hızlandıran şirketler, sektörde farklılaşacak bazı teknoloji ve pazarlama çalışmalarına özellikle önem veriyor ve vermeliler de.

 

“Fatoş Bozkuş: ‘Şirketler tüketicisinin nerede olduğunu iyi bilmeli'” yazısı ilk kez Campaign Türkiye’nin 80. sayısında yayımlandı.