Farkındalık yaratacak fırsatlar sunduk

Pandemi sürecinin ilk gününden itibaren hızlıca önlemlerimizi aldık. Özellikle çalışanlarımızın sağlığını korumak adına evden çalışma sistemimizi hayata geçirdik. Küresel deneyimlerimiz ve hareket kabiliyetimiz sayesinde bütün aksiyonları hızla gerçekleştirdik. Bu süreçte, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve Bakanlar Kurulu’nun açıklamalarını yakından takip etmeye devam ediyor ve normalleşme için de gerekli önlemleri alarak planlarımızı sürdürülebilir kılıyoruz.

Bu süreçte iş süreçlerimizi online kanallar üzerinden müşterilerimize farkındalık yaratacak fırsatlar sunarak sürdürmeye devam ettik. Yeni normalleşme süreci ile birlikte önlemlerimizi alarak hem fiziksel hem de online kanallar üzerinden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Samsung Electronics Türkiye olarak müşterilerimizin ihtiyaçlarını her durumda kesintisiz olarak sağlayabilmek bizim için çok önemli. İnsan odaklı bakış açımızı her zaman olduğu gibi sürdüreceğiz ve yeni süreç içerisinde de gelişmelere göre hayatı kolaylaştırılacak çalışmalar ile tüketicilerimizin yanında olacağız.

Sürecin başlangıcından beri en önemli ve öncelik verdiğimiz konuların başında hijyen kurallarının uygulanması geliyordu. Çalışanlarımızın ve tüketicilerimizin sağlığını korumak için elimizden gelen bütün çalışmaları hayata geçirdik ve geçirmeye de devam ediyoruz. Ofisimizde farklı insanlar tarafından dokunulan yüzeylerin ve nesnelerin temizlenmesinin yanı sıra ofisimizin yer aldığı iş merkezi genelinde de temizlik ve dezenfekte işlemi gerçekleştirilmesi konusunu dikkatle takip ediyoruz. Çalışma arkadaşlarımızın sağlığını göz önüne alarak, servislerin kişi kapasitelerini minimize ettik ve ofisimizde ise 3 ay boyunca ofisimizin virüslere karşı korunmasını sağlayan dezenfektasyon işlemini toplam 3 kez gerçekleştirdik. Çalışanlarımızın sağlığı ve güvenli bir ortamı sağlamak için birçok güzergâha ek servis eklemesinde bulunduk. Salgının gerektirdiği koşullara uygun şekilde çalışmalarımızı çeşitlendirmeye devam ediyoruz.

Gerek pandemi sürecinde gerekse yeni normalde çeşitli uygulamalar ile tüketicilerimizin yanındayız. Hayata geçirdiğimiz bütün çalışmalarda tüketicilerimizin hayatını kolaylaştıracak ve avantaj yaratacak noktaları ön planda tutuyoruz.

Herkesin sağlığı için ofisimize dışarıdan ziyaretçi kabul etmiyor, şirket dışında gerçekleştirilmesi planlanan toplantı ve operasyonlarımızı online sistemler üzerinden gerçekleştiriyoruz. Toplantı odalarımızda en az bir sandalye mesafe ile oturma düzenini hayata geçirdik ve iç toplantılarımızı minimum sayı ile sınırlandırdık. Ofis, servis ve toplantı alanlarında maske kullanımını zorunlu tutuyor, kendi sağlığımızı ve toplum sağlığını göz önünde bulundurarak sosyal mesafe kuralına dikkat ediyoruz. Ateş ölçer cihazları ile çalışanlarımızı her gün kontrol etmenin yanı sıra Sağlık Bakanlığı onaylı filtreli ve hastane tipi maskelerimizin günlük olarak dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Ateşi 38 derecenin üzerinde bulunan bir çalışanımız olması durumunda, şirket doktoru kontrolünden sonra eve yönlendirme yapılacak şekilde planlamamızı da yaptık. Hazırladığımız önlem planlarımız ile tüm konularda öngörülebilir çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Dışarıdan çalışanlarımıza gelen kargoları, hazırlamış olduğumuz karantina odasında 1 gün boyunca tutup gerekli işlemlerden geçirdikten sonra teslim ediyoruz. Olası acil durumların önüne geçebilmek ve gerekli önlemleri alabilmek için “Acil Durum SMS Sistemi” uygulamasını hayata geçirdik. Son gelişmeler ışığında bütün gerekli önlemleri almak adına çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü belirtmek isterim.

Gerek pandemi sürecinde gerekse yeni normalde çeşitli uygulamalar ile tüketicilerimizin yanındayız. Hayata geçirdiğimiz bütün çalışmalarda tüketicilerimizin hayatını kolaylaştıracak ve avantaj yaratacak noktaları ön planda tutuyoruz. Kullanıcılarımıza olan bağlılığımızın pandemi sürecinde daha sağlamlaştığını düşünüyor, yeni normalde de bu sürecin giderek gelişeceğini amaçlıyoruz. Bu süreçte iş süreçlerimizi online kanallar üzerinden müşterilerimize farkındalık yaratacak fırsatlar sunarak sürdürmeye devam ettik. Küresel salgın sebebiyle, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının kısıtlandığı bu dönemde, ihtiyaç duymaları halinde yetkili servislerimizin koordinasyonuyla mobil cihazlarını evlerinden ücretsiz teslim aldığımız ve tamir hizmeti tamamlandıktan sonra geri teslim ettiğimiz bir proje hayat geçirdik. Bu da müşterilerimizin taleplerini ve bulundukları şartları doğru şekilde anlayıp bu yönde geliştirdiğimiz çözümlerimizden birisidir. Ayrıca “Evde Beraberiz” adında kampanya yaparak bu kapsamda spor, yemek, moda, eğlence, verimlilik, sanat gibi konularda ilgi çekici içerikler ürettik ve herkesi evde verimli ve sağlıklı vakit geçirmeye davet ettik. Bu kampanya ile insanların evlerinde geçirdikleri zamanı keyifli hale getirecek etkinliklerle tüketicilerimizin yanında olduk.

Yeni normalleşme süreci ile birlikte de önlemlerimizi alarak hem fiziksel hem de online kanallar üzerinden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını her durumda kesintisiz olarak sağlayabilmek bizim için çok önemli.

Bütün dünyada önceliklerimizin değiştiği, doğaya daha çok önem verdiğimiz, kontrollü bir sosyal hayata adapte olduğumuz yeni normal düzene geçişi deneyimliyoruz. Bu dönemin kendi içinde avantajlar barındırdığını ve öğretici olduğunu söyleyebiliriz. Pandemi süreciyle birlikte doğru teknoloji kullanımının ne kadar önemli olduğunu gördük. Bu süreç, teknolojinin hayatı nasıl sürdürülebilir kıldığını ve faydalı olabileceğini bize öğretti. Tabii ki Samsung olarak geliştirdiğimiz ürünlerimiz ile teknolojiye katkı sunmak bizim için bir ayrıcalık. Yeni normal süreci de çok yakından takip ediyoruz. Bütün gelişmeleri dikkatle takip ediyor, ihtiyaçları karşılayan çalışmaları hayata geçiriyoruz. Değişim gösterecek olan beklentiler için her zaman hazırlıklı olduğumuzu söylemek mümkün. Yeni normal ile birlikte tüketicilerimiz ile daha da bütünleşeceğimiz bir sürecin yaşanacağını düşünüyoruz.

Normalleşme sürecinde hayata geçirilen uygulamaları dikkatle takip ediyoruz. Süreç içerisinde alınması gereken önlemlerin neler olması gerektiğine yönelik kendimizi sürekli güncel tutuyoruz. Tüketicilerimizin hayatlarına dokunmanın yanı sıra güvenilir iş süreçlerimiz ile bu adımları destekliyoruz. Yeni süreçle birlikte mağazalarımızda aldığımız önlemler tüketicilerimize verdiğimiz değerin somut bir göstergesidir. Müşterilerimizin güvenli ortamlarda işlemlerini gerçekleştirebilmeleri bizim için çok önemli. Hayata geçirdiğimiz bazı önlemlerden bahsetmek yerinde olacaktır. Mağazalarımızın giriş çıkışlarında yoğunluk yaşanmaması için şerit bantları ve sosyal mesafe yer sticker’larını kullanmaya başladık. Yönlendirmelerimiz haricinde mağazalarımızın içinde sınırlı sayıda ziyaretçiye hizmet veriyoruz. Müşterilerimizin 2 metre aralıkla sosyal mesafeyi korumalarını sağlıyor, mağaza içinde ve dışında yönlendiriciler ile gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz. Ayrıca mağazalarımızda bulunan sterilizasyon cihazı sayesinde müşterilerimizin ellerini dezenfekte etmelerine yardımcı oluyoruz. Mağazamızda bulunan teşhir ürünlerimizin her gün dikkatli şekilde dezenfekte edilmesini sağlıyoruz. Tüm çalışanlarımızın ateşlerini ölçüyor; maske, eldiven, siperlik ve sık sık dezenfektan kullanılmasını sağlıyoruz. Ürünlerimizi dezenfekte ediyor, herkesin güvenliği için mağaza içinde maske takılmasını zorunlu tutuyoruz. Süreçlere uygun konumlanmamızı alıp, hızlı aksiyonlar ile çalışmalarımızı neticelendiriyoruz.


Barış Gökpınar
Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Marka ve Pazarlamadan Sorumlu GMY’si

 

Bu yazı, ilk olarak Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.