artwork

Facebook’un mobil kullanımı üzerine

11 yıl önce

0

10 ay önce Facebook FMC konferansında Facebook mobil reklam hedeflemesinin mobil istatistiklerin de önünü açacağını söylemiştim.

Şimdilerde bu olay artık daha net. Bu adresteki mobil hedefleme ile Türkiye’de 13.544.180 mobil kullanıcı olduğu söylenebilir. Biraz daha detaya inersek; 3.003.760 iOS kullanıcısı var. Bunun içinden 739.100’ü  iPhone 4S52.920’si iPhone 5 kullanıyor. Tüm Android cihazları dikkate aldığımızda 5.208.520 kişi Android kullanıyor diyebiliriz.

Öte yandan bu aracın  “o veya bu” olarak filtreleme yaptığını, ileride “o ve bu” şeklinde bir tercih de sunarsa bunun daha iyi olabileceğini söylemeden geçemeyeceğim. Örneğin: iPhone 5’i olan veya bekar olanlar yerine iPhone 5’i olan ve bekar olanlar gibi.

Facebook belki ileride bu bilgilere sadece reklam aracı olarak değil de dijitale ilgili ilgisiz herkese istatistiki veri sağlama amacıyla da yaklaşabilir. O zaman kendisini bir alanda daha sağlam bir konuma oturtmuş olur.

Neyse, bu bilgilerle şimdi neler yapılır? 

Mobille ilgili bir kampanyan varsa ve fikrini destekliyorsa fikre dayanak olarak kullanırsın. Yani “mobil Facebook kullanan kaç kişi vardır ki, 100-200 kişi falandır” diyen patronuna mesela. (Yine de tüm  kullanıcılar içerisinde az bir orandır, belirtmek isterim.)

Güzel analizler içeren blog yazıları yazabilir; infografikler hazırlayabilirsin.  İçerisine farklı araştırmalar da ekleyerek süsleyebilirsin.

Yazıda Facebook kullanımı ve mobil cihaz kullanımını neden eşleştirdiğime gelirsek de tam bu noktada Socialbakers’ın grafiğini sunmak isterim. Özetle diyor ki;

Türkiye’de 32.043.600 Facebook kullanıcısı var. Tüm Türkiye nüfusunun %41,18’i Facebook kullanıyor. İnterneti kullanan nüfus içerisinde Facebook kullanımı %110.61 seviyesinde. Yani 2011’deki  sunumlarımda neredeyse internet kullanan herkesin Facebook hesabı var derken şimdilerde -fake hesapları da işin içine katarsak- internet kullanan istisnasız herkesin 1 Facebook hesabı var diyebiliyoruz. İşte bu yüzden Türkiye’de iş istatistiğe geldi mi internet=Facebook. Mobil cihazı olup Facebook’a girmeyen vardır tabii ama yanılma payı belki %2-3.

Eren Caner / erencaner.com.tr

——————————————————————————————————-

Eren Caner kimdir?

Şu an Galatasaray Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi Yönetimi bölümünde master yapıyor ve mezunu olduğu Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde Sosyal Medyada Marka Yönetimi dersleri veriyor. İş hayatında ve öğretim hayatında “kullanılabilir bilgi’’ vermeye odaklanıyor, farklı verilerle farklı verileri bir araya getirip “akıl yürütmeler” oluşturmayı seviyor, “Keynote” ile sunum yapmaktan zevk alıyor.

Twitter: @erencaner