Site icon Campaign Türkiye

Facebook’un kullanıcı sayısı 2 milyara ulaştı

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Facebook, her ne kadar son zamanlarda beklenenden daha fazla büyüme, maliyetlerin artması ve reklam satışlarının düşmesi nedeniyle baskı altında kalsa da popülerliğini artırmayı başarıyor.

Facebook’un günlük aktif kullanıcı sayısı, geçen yıl aralık itibarıyla yıllık bazda yüzde 4 artarak 2 milyara ulaştı. Meta’nın hisseleri, Mark Zuckerberg’in 2023’ü “verimlilik yılı” ilan etmesiyle kapanıştan sonra yüzde 15’ten fazla arttı.Zuckerberg, yıllarca süren çift haneli büyümenin ardından 2022’de tarihinde ilk kez geliri düşen şirket için yeni bir dönemi işaret etti.

Instagram ve WhatsApp’ın da sahibi olan Meta, geçen yıl ofis alanını küçültmek ve 11 bin kişiyi yani personelin yaklaşık yüzde 13’ünü işten çıkarmak da dahil olmak üzere büyük bir yeniden yapılanma duyurdu. Aralık ayına kadar olan üç ayda firma, gelirin yıllık yüzde 4 düşüşle 32.2 milyar dolar olduğunu söyledi. Ancak bu, birçok analistin beklediğinden daha iyiydi.

Meta, tüm uygulamalarında her gün aktif olan kişi sayısının yıldan yıla yüzde 5 arttığını söyledi. Zuckerberg, şirketin özellikle genç kullanıcılar arasında ilgi gören TikTok gibi rakiplerle karşı karşıya kalırken odaklandığı video ürünü Reels ile ilerleme kaydettiğini açıkladı.

Exit mobile version