Facebook’tan Çin seyahatlerine “koronavirüs” yasağı

Facebook, koronavirüsün yayılmasının artmasıyla Çin’e seyahat eden çalışanlarına yasak uyguladığı bilinen ilk büyük teknoloji şirketi haline geldi.

 Bloomberg’den yayınlanan bir rapora göre. Yasağın Pazartesi günü yürürlüğe girdiği ve çalışanların Çin’e “gereksiz” seyahati kısıtlandığı bildirildi. Bloomberg, bölgeye seyahat etmesi gereken tüm çalışanların gitmeden önce Facebook’tan “özel onay” alması gerektiğini söylüyor. Ayrıca, Facebook’un Çin’de bulunan veya Çin’e bir seyahatten evine dönmek için eve yeni dönen çalışanlara söylediğini söylüyor. BBC, şu anda Çin’deki koronavirüsten 100’den fazla insanın öldüğünü ve ABD de dahil olmak üzere dünya çapında 16 ülkede 4.500’den fazla kişinin enfekte olduğu bildirdi.

Facebook’un Çin’e çalışan seyahatini yasaklama kararı muhtemelen Apple ve Google gibi diğer teknoloji devleri için olduğundan daha kolaydı. Bunun sebebi Facebook, Portal ve Oculus cihazlarını Çin’de satıyor, ancak bu cihazların ötesinde, sosyal medya devinin ülkede büyük bir ayak izi yok. Bununla birlikte, Apple ve Google, ülkede prototip haline getirilmiş ve inşa edilmiş sayısız cihazları ile, iki şirket Facebook’un zorunlu olmayan seyahat çalışanı yasağına uymaya karar verirse, bu cihazların üretimi üzerinde derin bir negatif etki görebilirler.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.