Facebook’taki son siyasi reklam

Siyasal İletişim Uzmanı Benedict Pringle, Facebook’un kullanıcılarına sunduğu politik reklamları engelleme/filtreleme seçeneğinin doğurabileceği sonuçları değerlendiriyor.

Nihayet Facebook, kullanıcıların siyasi reklamları engelleyebilecekleri bir seçenek sunmaya hazırlandığını açıkladı. Kullanıcılar Facebook veya Instagram’daki siyasi reklamları, doğrudan kapatabilecekler. Yani bu aralar Facebook’ta gördüğünüz herhangi bir politik reklam, sonuncusu olabilir.

Daha önce defalarca tartışma konusu olan siyasi reklam, Facebook’ta oldukça geniş bir tanıma sahip. Platformdaki bir reklamın politik reklam olarak adlandırılabilmesi için; adaylara, siyasi partilere, parti kampanyalarına ve toplumu değiştirmek isteyen grupların hareketlerine yönelik reklamlar olması gerekir. Bu geniş tanıma rağmen sosyal medya platformu oldukça büyük bir adım atıyor ve kullanıcılarına filtreleme seçeneği sunuyor. Bu yeni uygulamanın lansmanı ABD’de başladı bile. Sonbaharda ise İngiltere gibi ülkelerde de uygulamanın yeni özelliğinin devreye girmesi bekleniyor.

“Doğru kurallar uygulandığında siyasi reklamlar, politik olarak aktif ve eğitimli bir seçmene sahip olmak adına önemli bir rol oynayabiliyor.”

Facebook’un böyle bir aksiyon alması ise oldukça anlaşılabilir bir durum. Siyasi reklamcılığın düzenlenememesi, ana partilerden kötü niyetli ulus devletlerine kadar çok çeşitli siyasi aktörlerin izledikleri davranışlar, çeşitli suçlara neden olmaları, toplumu kışkırtmaları ve reklamlarında dürüst olmamaları sosyal medya platformunun harekete geçmesine neden oldu.

Üstelik platform üzerinde siyasi reklamlarla ilgili yaşanan bazı sıkıntılar halkın siyasete olan güveninin azalmasında da katkıda bulunmuştu. Yine de bütün bunlara rağmen Facebook’un siyasi reklamları kalıcı olarak kapatması demokrasimizi çok daha kötü bir noktaya da götürebilir. Çünkü siyasi reklamların dezavantajları olduğu kadar bazı olumlu yanları da var:

  • Araştırmalar, bir seçim sırasında ne kadar politik reklam varsa, seçmenlerin de söz konusu konular hakkında o kadar bilgili olduğunu gösteriyor.
  • Facebook, siyasi partilerin herhangi bir filtreye tabi olmadan doğrudan seçmene ulaşmalarını sağlarken, onlarla ucuz ve kolay iletişim kurmalarına da zemin hazırlıyor.
  • Doğru kurallar uygulandığında siyasi reklamlar, politik olarak aktif ve eğitimli bir seçmene sahip olmak adına önemli bir rol oynayabiliyor.
  • Siyasi Reklamcılıkta Reform Koalisyonu, parlamento ve diğerlerinin seçim kampanyalarında söylemin şeffaflığını ve doğruluğunu artırmak için bazı basit adımlar attı ve bu ayın başlarında Reklam Standartları Kurumu, İngiltere’de seçim politik düzenlemesine destek verdiğini açıkladı.

Ancak Westminster ve diğer bölgelerin bu konudaki pasif duruşu ve eylemsizliği, çevrimiçi medya sahiplerinin konuyu kendi insiyatifleri doğrultusunda ele almalarına neden oldu.

Google, Twitter ve şimdi de Facebook, geçtiğimiz yıllara göre platformlarında siyasi reklamcılığa daha sıkı sınırlar koymak için değişiklikler yapıyorlar.

Benedict Pringle
Kurucu, politicaladvertising.co.uk

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 101. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.