Facebook’ta ilk 360 derecelik canlı yayın gerçekleştirildi

National Geographic ve Facebook birlikteliği sonucu platformda ilk kez 360 derecelik canlı yayın gerçekleştirildi.

Facebook, salı günü gerçekleştirdiği "Live 360" canlı yayınını önceki gün blog sayfasında duyurmuştu. "Live 360" platformun gerçek zamanlı özelliği ile 360 derecelik video formatını birleştiriyor. Bu ayın sonuna kadar Facebook, 360 derecelik canlı yayını Facebook Live API’de kullanılabilmesini sağlayacak, önümüzdeki yıl da Sayfa’lara ve kullanıcılara sunacak. Bu adım, YouTube’un 360 derecelik canlı videoları destekleyen ilk platform olmasından sekiz ay sonra atıldı.

National Geographic, Facebook’ta "Live 360"yi Utah’taki Mars Desert Research Station tesisindeki son bilimsel deneyini yansıtmak için kullandı. Geçtiğimiz 80 gün içinde sekiz uzay bilimcisi Kızıl Gezegen’deki hayatı canlandırmak için tamamen izole bir şekilde kapsüller içinde yaşadılar.

Gazeteci Cara Santa Maria’nın sunumunu yaptığı canlı yayında izleyiciler için kapsüllerin içindeki yaşam alanlarında ve sahte Mars yüzeyinde gezi gerçekleştirildi. Uzay uzmanları John Grunsfeld, Stephan Petranek ve Neil deGrasse Tyson tarafından gerçekleştirilen söyleşide bilimciler deneyimlerini paylaştı.

Bir saat süren canlı yayın 26 binden fazla kişi tarafından izlendi, yayın bitene kadar 47 bin ifade bırakıldı ve 10 026 kez paylaşıldı. Yayın bittikten yedi saat sonra 2,1 milyon izleme aldı, ifadelerin sayısı 53 bine yükseldi, paylaşımlar da 11 717’yi buldu.

National Geographic Channel Dijital Medya Direktörü Matt Zymet, yeni mini dizi "Mars"ın tanıtımını yapmak için Facebook’ta 360 derecelik canlı yayın gerçekleştirdiklerini açıkladı. İnsanların ilk Mars deneyimini konu alan dizi, uzmanlarla gerçekleştirilen belgesel tarzı söyleşiler de içeriyor. 14 Kasım’da başlayan sekiz bölümlük dizi neredeyse tamamlandı ve 24 Aralık’a kadar yayında olacak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.