Facebook’a Türkiye’den yeni iş ortağı: NECT

Artırılmış gerçeklik teknolojileri ile üç boyutlu AR filtreleri geliştiren teknoloji şirketi Nect, Facebook’un Global Spark Partner Network programına kabul edilen tek Türk firması oldu.

Özgün filtre fikirleri ve yazılımlarıyla, markalar ve reklam ajansları için projeler geliştiren teknoloji şirketi NECT, Facebook AR ekosistemine özel gerçekleştirdiği artırılmış gerçeklik (AR) projeleri ile Facebook Spark AR Global Partnership programına dahil olan tek Türk şirketi oldu.

Hem doğrudan markalarla hem reklam ajansları iş birliğiyle Netflix, Beko, Philips, Sprite, ETS TUR, TROY gibi birçok yerli ve global markanın AR filtrelerini geliştiren NECT, 20 yılı aşkın süredir reklam sektörü deneyimine sahip Kreatif Stratejist Erhan Güven ve 15 yıldır reklam sektöründe çalışan Kreatif Teknolojist Emre Koç’un kurucu eş başkanlığında faaliyetlerine devam ediyor.

Facebook’un AR Hackathon toplantılarına Türkiye’den davet edilen tek AR geliştirici olan Kreatif Teknolojist Emre Koç yaptığı açıklamada, henüz teknolojisi ve uygulamaları çok yeni bir pazardayız. Artırılmış gerçeklik hem hayatın hem iş dünyasının içinde önümüzdeki yıllarda çok daha etkili ve çok daha önemli bir yer tutacak. Artırılmış gerçeklik teknolojileri her geçen gün yeni ve şaşırtıcı özellikleriyle, yapabilirlikleriyle insanların daha fazla kullanacağı bir teknoloji haline geliyor. Yaklaşık 3 yıldır üzerine çalıştığımız Facebook AR ekosisteminde özel davet ile SPN programına, iş ortağı olarak kabul edilmemiz bizim için büyük gurur kaynağı oldu. Bu iş ortaklığı sayesinde Facebook’un AR Geliştirme programlarına, yeniliklerine önceden erişim sahibi olmamız ve teknolojinin geliştirilmesinde bizzat rol oynayacak olmamız benim açımdan ayrıca heyecan verici dedi.

Kreatif Stratejist Erhan Güven ise, yıllardır reklam sektöründe faaliyet gösterdiğimiz için markaların etkileşim ihtiyaçlarını anlayan ve kullanıcılar tarafından üretilen, paylaşılan içeriğin önemini çok iyi bilen bir ekibiz. Özellikle pazarlama iletişimi sektöründe dijital ve sosyal medyada yaşanan büyük değişim ve her geçen gün artan içerik zenginliği, markaların hedef kitleleriyle kurdukları ilişkiyi yeniden tanımlama ihtiyacını doğurdu. Doğası gereği doğal etkileşim yaratan ve kullanıcıya deneyim yaşatan Spark AR teknolojileri, hedef kitlesiyle yeni ve farklı bağ kurmak isteyen tüm markalara ilham veriyor. Bizim en önemli amacımız bu yeni mecranın markalar ve reklam ajansları tarafından, özgün, doğru ve etkili şekilde kullanılmasına destek olmak dedi.

Yaklaşık 3 yıl önce reklam ajanslarına ve reklamverenlere hizmet vermek amacıyla bir teknoloji stüdyosu olarak kurulan NECT, Türkiye’nin ilk Facebook AR filtresini 2,5 yıl önce Türk Telekom için geliştirmişti. Instagram’ın beta programına da kabul edilen Nect, Instagram’da filtre teknolojisinin geliştirilmesi için çeşitli testler yapıp tespit ettiği hataları geliştirici ekibe bildirip gelişime katkı sağladı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.