artwork

Facebook video reklamları 2,5 milyon dolara satacak

10 sene önce

0

Bloomberg, Facebook’un sitede yayınlanacak olan 15 saniye uzunluğundaki televizyon tarzı video reklamlarını günlük 2,5 milyon dolara satacağını duyurdu. Bir kıyaslama yapmak gerekirse Super Bowl boyunca yayınlanan 30 saniyelik bir reklam 3,5 milyon dolar değerinde.

15 saniye bir Instagram videosu ile aynı uzunlukta oluyor.

Video reklamlar Facebook için büyük bir iddia. Mesela Apple zamanında iAd mobil sistemindeki bir reklam için 1 milyon dolar istemişti ama reklamverenler ayak dirediğinde fiyatı düşürmek zorunda kalmıştı.

Facebook, pazarlamacıların genellikle televizyon harcamalarına pay ettiği dolarları yakalamaya çalışıyor. Hatta geçen Ekim ayında CCO Sheryl Sandberg yatırımcılara Facebook reklamlarının TV’deki reklamlardan daha üstün olduğunu söylemişti.

Reklamverenler 2013 yılında Super Bowl sırasında yayınlanan 30 saniyelik bir TV reklamı için 3,8 milyon dolara kadar harcama yaptılar. 108,4 milyon kişi bu büyük maçı izledi. Öte yandan Facebook 1,15 milyar insanın ilgisini yakalıyor. Sandberg’ün söylediği gibi bu her gün oluyor.

Bloomberg, reklamların ilk olarak tam gün bazında ve sadece yaş ve cinsiyete dayalı hedefleme yaparak satılacağını söylüyor. Facebook üyeleri o gün içinde bir reklamı üç kereden fazla izlemeyecekler. Reklamverenin ulaşmak istediği kitlenin büyüklüğüne bağlı olarak reklamların fiyatı günde 1 milyon dolar ile 2,5 milyon dolar arasında değişecek.

Yalnız CEO Mark Zuckerberg geçen hafta Facebook ikinci çeyrek gelirlerini açıklarken reklam konusunu açmadı ve Sandberg de bu konu hakkında verebileceği bir haber olmadığını söyledi. Ama şu cümleleri söyledi: “Her gece sadece ABD’de 88 ila 100 milyon arası insan TV prime-time yayını süresinde aktif olarak Facebook kullanıyor.”

Bazı kaynaklar, Facebook’un çoktan reklam ajanslarıyla bu reklam ürünü için iletişime geçtiğini söylüyor. Spruce Media CEO’su Rob Jewell Business Insider’a yaptığı açıklama şöyle: “Ajanslar da bu konu hakkında oldukça heyecanlı. Bugün online video satın alımıyla ilgili sorun aslında gerçek bir erişim olmaması. TV gibi bir online erişim yok ve TV’ye giden dolarların online’a gitmemesinin sebebi de bu. 5 ya da 10 milyon kullanıcısı olan birçok video sitesine birlikte fiyatlandırma yapman gerekiyor. Facebook’un büyüklüğü ajanslara cazip geliyor.”

Kaynak: Business Insider

 

 

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...