artwork

Facebook, veri ölçüm hatasından dolayı reklamverenlere tazminat ödüyor

2 sene önce

0

Facebook, dönüşüm verileri raporlamasında bir yıl süren hatasını keşfettikten sonra bazı reklamverenlere milyonlarca dolar tazminat ödüyor. Bu hata, dünya çapında binlerce reklamvereni etkilediği düşünülen bir problem.

Facebook, reklamverenlere, reklamlarının sonuçları yönlendirmede tüketicilerin bir uygulamayı indirmesini veya bir ürün satın almasını sağlamak için ne kadar etkili olabileceğini söyleyen bir araçta(toolda) bir aksaklık keşfettikten sonra bazı reklamverenlere tazminat ödemeye başladı.

Facebook’un bir kod hatası, platformun Ağustos 2019’dan Ağustos 2020’ye kadar Facebook uygulamalarında reklamlara maruz kalan kişilerin satışlarının sayısını düşük tutmasına neden oldu.

Facebook, reklamverenleri ve medya ajanslarını bu ayın başlarında konu hakkında uyardı. Sorun ilk olarak AdExchanger tarafından bildirildi.

Bir Facebook sözcüsü yaptığı açıklamada: “Ölçüm ürünlerimizde iyileştirmeler yaparken, bazı dönüşüm artışı testlerini etkileyen teknik bir sorun bulduk. Bunu düzelttik ve çalışmaları etkileyen reklamverenlerle çalışıyoruz.”

Facebook, yanlış bildirilen ölçümlerden “az sayıda” reklamverenin etkilendiğini iddia ediyor. Ancak, büyük reklam ajansları, durumdan müşterilerinin birçoğunun etkilendiğini söylediler. Bu, Facebook’un reklamcılık ölçümlerinde bir hata olduğunu ilk kez itiraf etmesi değil.

2016 yılında, teknoloji devinin iki yıl boyunca video reklamcılığı ölçümlerini çok fazla abarttığı ve reklamverenlerin aşırı harcamasına neden olduğu keşfedildi.

2018’de açılan bir dava, Facebook’un reklamverenleri uyarmadan önce bir yıldan fazla bir süredir şişirilmiş ölçümleri bildiğini iddia etti.

Senin için
Tümünü göster
M&M’s şekil değiştirdi

Maya Rudolph, bildiğimiz M&M’s’leri “çikolata kaplı midye”lere dönüştürdü...

Facebook’un kullanıcı sayısı 2 milyara ulaştı

Facebook’u günlük olarak kullanan insan sayısı 2023’ün Aralık ayında ortalama...

PepsiCo’nun yeni içeceği Starry NBA’in resmi içeceği oldu

PepsiCo’nun yeni içecek markası Starry, Kuzey Amerika’da NBA, WNBA ve...