Facebook ve IPC, global engelli topluluklarda sporu öne çıkarıyor

Dört bölümden oluşan belgesel dizisi, yeni insan hakları hareketi #WeThe15’i desteklemek için oluşturuldu.

2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları, dünyanın dört bir yanındaki insanları yoldaşlık, tutku ve odaklanma duygusuyla birleştirdi.

Spor, kendi süperstar sporcularıyla övünen engelli topluluklarının da önemli bir parçası. Bu nedenle Facebook, 24 Ağustos’taki Paralimpik Oyunlarından önce perşembe günü Facebook Watch aracılığıyla #WeThe15 film serisini lanse etmek için Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) ile iş birliği yaptı.

Belgesel dizisi, dünya nüfusunun %15’inden veya bir diğer deyişle 1 milyar bireyden oluşan engelli insanlara karşı ayrımcılığı sona erdirmeyi savunan yeni bir global insan hakları hareketi olan #WeThe15’i destekliyor.

Facebook Spor Ortaklıkları Direktörü Peter Hutton bir basın açıklamasında: “Global bir toplum olarak dünyadaki nüfusun %15’ini oluşturan ötekileştirilmiş toplulukları (engellileri) desteklemek için bir araya gelmeliyiz. İşte bu yüzden bu filmler aracılığıyla #WeThe15 hareketini destekliyoruz. Filmler; Facebook’un toplulukların büyümesinde ve çevrim içi ortamda bir araya gelmesinde nasıl bir rol üstlendiğini, çevrim dışında yaşanabilecek gerçek dünya etkisini gösteriyor.” dedi.

Her bölüm, sporun dünya çapındaki engelli topluluklar üzerinde nasıl olumlu bir etki yarattığına odaklanıyor. İlk bölümde her kesimden insanın sörf yapmaktan zevk almasına yardımcı olan, New York merkezli, kar amacı gütmeyen Surf For All gündemde. New York’tan Adaptif Sörfçü Dylan Hronec (“Sörf Samuray”) ve Surf For All Kurucu Ortağı Cliff Skudin rol alıyor. Uyarlanabilir sörf, çeşitli engelleri olan kişilerin sörf yapmasına ve yüksek düzeyde rekabet etmesine olanak tanıyan farklı teknikler ve donanımlar kullanıyor.

Bölüm, Hronec’in sörfle arasında nasıl bir aşk olduğunu ve Facebook’un adaptif sörfçülerin topluluğu keşfetmesine ve bağlantıda kalmasına nasıl yardımcı olduğunu gözler önüne seriyor.

Hronec, Campaign US’e şu demeçleri verdi: “29 yaşındayım ve ben büyümeye başladığımda internet şimdiki gibi değildi. Katılmak için alakalı birilerini tanımanız gerekiyordu. Artık internet ve sosyal medya ile birlikte, uyarlanabilir atletizmi gösteren bu gibi kampanyalar onu rahatlıkla erişilebilir kılıyor ve insanlar farklı kaynakların farkındalar, bu yüzden özel.”

Skudin, Facebook’un Surf For All’ın bölümde gösterilen gelişen topluluk haline gelmesine yardımcı olduğunu söyledi.

“Facebook; sporcular, gönüllüler, eğitmenler ve aileler gibi benzer düşünen insanlarla yaklaşan etkinlikler veya günlük güncellemeler hakkında iletişim kurmak veya bir kişiyle ilişkili olabilecek ve ilham verebilecek inanılmaz bir hikayeyi paylaşmak için harika bir araç. ”dedi Skudin.

Hronec, hikayesinin engelli sporculara ışık tutacağını umuyor.

“Umarım engelli insanlar hakkında bazı ön yargılara sahip olan insanlar bunu görür. Suyun dışında [aynı zamanda] sörf yaparken yapabildiklerim, bu ön yargıları kırabilir ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirebilir.” dedi.

#WeThe15 filmleri ayrıca İngiltere, Brezilya ve Yeni Zelanda’dan hikayeler içeriyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.