artwork

Facebook, TV yatırımında lider konumunda

7 sene önce

0

Reklam harcaması 7 milyar dolar bariyerini yıkan Facebook en büyük yeni TV reklamvereni oldu. Televizyon meslek örgütünün raporuna göre 2015’te reklamverenlerin TV’de reklam filmlerine, sponsorluklara ve ürün yerleştirmelere yaptıkları toplam harcama, 2014’e göre artış göstererek 7.4 milyar dolar oldu.

Sektör art arda 6 yıldır büyümeye devam ediyor. Nielsen verilerine göre bu büyümenin bir kısmı, TV için harcama yapan ikinci büyük birim olan online firmalardan kaynaklanıyor.

Google, Facebook ve Netflix gibi şirketler 2015’te pazarlama bütçelerinin  %60’ını TV’ye yatırdı. Bu da 2014’e göre%14 artışla  705 milyon dolar daha fazla yatırım demek.

15 milyon dolarlık TV yatırımı yapan Facebook ise 2015’in en büyük yeni reklamvereni oldu. Facebook’un ardından 9.3 milyon dolarla oyun şirketi Machine Zone ve 8.3 milyon dolarla online emlak ofisi Agents Mutual Ltd geldi.

Geçtiğimiz yıl 877 yeni reklamveren sektöre girdi ve bunlardan biri de TV yatırımının %2,3’ünden sorumlu olan Facebook’tu. Nielsen verilerine göre aynı zamanda, 5 yıldan fazla bir sürenin ardından TV’ye dönenler de mevcut. Bunun yanında motor şirketleri yılın aynı döneminde yaptıkları harcamayı %18, finans firmaları %17 artırırken eve yönelik FMCG %14 oranında büyüdü.

Barb’a göre 2015 yılının en fazla görülen reklamvereni, 30,5 milyar görüntülenmeyle Procter & Gamble oldu. Sky 21.1 milyar, Unilever ve Reckitt Benkiser ise 20.3 milyar kez görüntülendi.

Thinkbox’ın yöneticisi Lindsey Clay konuyla ilgili  şunları söyledi: “Hiçbir şey TV’nin sağladığı erişimi, ölçeği ve hedef kitleyle bağlantıyı sağlayamıyor; reklamın diğer türleri bu kadar güvenilir değil. Özellikle online işletmeler TV reklamcılığının etkisini fark etti ve yakın zamanda da yatırımlarını artırdılar. Bunun 2016’da da devam etmesini bekliyoruz.”

 

 

Senin için
Tümünü göster
Merkeziyetsiz Metaverse Deneyim Alanı: Otokoç Metazone

Türkiye’nin en büyük merkeziyetsiz Metaverse deneyim alanı Otokoç Metazone yeni...

Toyota CEO’su görevi bırakıyor

Toyota Motor Corp. Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Akio Toyoda’nın...

Natalie Portman Dior için kamera karşısına geçti

Natalie Portman Fransız moda devinin marka elçiliğine devam ediyor...