artwork

Facebook popülerliğini mi kaybediyor?

10 sene önce

0

Facebook artık cool değil” cümlesi son zamanlarda sık sık duyuluyor. The Atlantic’in haberine göre, ABD başkanı Obama yakın bir tarihte, Y jenerasyonundan oluşan bir grupla kahve içerken “Artık Facebook kullanmıyorlar gibi görünüyor” dedi.

Digiday’den edinilen yeni veri, başkanın bütünüyle yanlış olmadığını gösteriyor. Facebook’un ABD’li üniversiteli erişkinler (18-24) arasındaki yaygınlığı 2013 Şubat’tan 2013 Kasım’a kadar %3’lük bir oranla %88.6’ya düştü. En başta sadece üniversite öğrencilerine hitap ederek popüler olan Facebook, kampüslerde en yaygın kullanıla sosyal network olarak kaldı, ama üniversiteli erişkinler arasındaki “cool” etkeni gerçekten azaldı. Facebook bir yorum için hemen geri dönüş yapmadı.

Bu hafta daha geniş kapsamlı yayınlanacak olan comScore raporunun bir bölümü olan rakamlar aynı zamanda hangi platformların genç kullanıcılarla iletişimini artırdığına dikkat çekiyor. Bu süreçte, Instagram, Twitter, Tumblr, Snapchat ve Vine birçok kullanıcı kazandı. Snapchat’in 18-24 yaş arasındaki kullanıcılara erişimi sekiz kat arttı, 2013 Şubat’ta yüzde 3.2’den 2013 Kasım’a kadar yüzde 25.9 oranında bir artış. 2013 Ocak’ta piyasaya sürülen Vine ise  9 aylık sürecinde bir bitki gibi büyüdü.

Digiday, sosyal ağların bu yaş grubu arasında nasıl ve neden popüler olduğunu analiz etti

Facebook (2013 Kasım’da 18-24 yaş arasındakilerin %88.6’sı tarafından kullanılmış, 2013 Şubat’ta bu oran %91.5’ti)
Sosyal medya ajansı Laundry Service’ın başkanı Jason Stein, “ ‘Genç erişkinler Facebook kullanmıyor’ bazı tembel insanların söylemeyi sevdiği komik bir hikaye. Hala, fayda ve çekicilik arasında bir fark var. Stein, Facebook’un kesinlikle artık cool olmadığını, fakat Google gibi kullanışlı bir internet servisine dönüştüğünü belirtiyor. Dijital ajans DigitasLBi’nin başkan yardımcısı Dave Marsey, Facebook’un fotoğraf özelliği ve Facebook Connect’in popülerliğinin genç kullanıcıları işin içinde tutacağını söyleyerek Stein’in fikirlerini hatırlatıyor. Marsey, “Bağlılıklarının derecesi ve derinliği yine de zayıflamaya devam edecek” diyor.

Instagram (2013 Kasım’da %51.5, 2013 Şubat’ta %44)
Instagram’ın genç erişkinler arasındaki başarısını, onlara kendilerini ifade etme şansı vermelerini sağlayan rahatlığa yoran Stein, “Twitter’ın görsel bir versiyonu. Özellikle o yaş grubu için, Twitter birazcık daha rahatsız olabilir” diyor. “Instagram sadece fotoğraflar, dolayısıyla kendinizi ifade etmek yazıyla ettiğinizden daha kolay” diyen Marsey, Instagram’ın genç jenerasyonun bireyselliğini gösterme ihtiyacından yararlandığını söylüyor. Ayrıca “Aynı açıdan iki tane fotoğraf çekebilirsiniz, ama filtre ve bulanık efektlerden dolayı farklı gözüküyorlar” şeklinde ekliyor. Facebook Instagram’a sahip tabii ki, dolayısıyla onun popülaritesi sonuç olarak Facebook’a yarıyor.

Twitter (2013 Kasım’da 43.7, 2013 Şubat’ta %40.1)

Marsey, Twitter’ın üniversite çağındaki erişkinler tarafından sevildiğini, çünkü onlara gerçek hayatta gösterilere, konserlere, partilere ve spor organizasyonlarına yorum yapma imkanı tanıdığını söylüyor. Stein ise, popüler olduğunu ama erişkinler ve teknoloji-medya müptelaları tarafından farklı şekilde kullanıldığını belirtiyor. Onu bilgi almak için  kullanıyorlar ama kendi yaşıt grupları dışında değil” diyen Stein, şöyle ekliyor: “Mesajlaşmada çok fazla ileri ve geri oluyor.”

Tumblr (2013 Kasım’da %35.5, 2013 Şubat’ta %31)

Stein, Tumblr’ın daha çok emek gerektiren bir ortama sahip olmasından ötürü Instagram ve Twitter’a nispeten daha az popüler olduğunu belirtiyor. Sadece fotoğraflardan(Instagram gibi) veya daha çok metinden(Twitter gibi) oluşmaktan çok, Tumblr’ın yazı, GIF’ler, fotoğraflar, linkler, ses kayıtları ve videolardan oluşan kombinasyonu onu iyice öğrenmek açısından daha zor yapıyor. “Instagram birçok açıdan kolay” diyen Marsey, “Tumblr’la kayıt oluyorsunuz ve daha çok olanağa sahip oluyorsunuz, ama birazcık daha derin düşünmek zorundasınız” şeklinde ekliyor.

Snapchat (2013 Kasım’da %25.9, 2013 Şubat’ta %3.2)

Diğer yandan comScore’a göre, ABD’deki üniversite öğrencileri genel kitleye göre neredeyse 4 kat daha fazla Snapchat’le ilgileniyor ve bu hızlı yükseliş neredeyse bütünüyle onun gelip geçiciliğe yaptığı vurgu sayesinde. Arkadaşınıza Snapchat yolluyorsunuz ve sonra o (umarım) internetten siliniyor. Marsey ise şöyle diyor: “Çekiciliği, özel ve geçici olduğuna dair verdiği his.” Yine de bu tarz bir değer önermesi Snapchat’in son güvenlik ihlalini daha da göze çarpar hale getiriyor.

Vine (2013 Kasım’da %25, 2013 Şubat’ta yok)

Stein, Vine’ın, kısa varlığı süresince, üniversiteli erişkinlerin yaratıcı becerilerini ve kısa ilgi sürelerinin ilgisini çekerek popüler olduğunu söylüyor. (Karşılaştırma yapılırsa, toplam dijital popülasyonun sadece %9.7’si onu kullanıyor.) Marsey, Vine’ın genç erişkinler arasındaki popülaritesi hakkında, “Zaman miktarı açısından 6 saniyelik bir süre harika. Bu, videonun 140 karakterlik versiyonu” diyor ve ekliyor:  “Instagram için söylediğim şeyle aynı; basit. Yapmak çok kolay ve hızlı.”

 

 

 

Senin için
Tümünü göster
IWC ve Lewis Hamilton, Tourbillon İçin İş Birliği Yapıyor

IWC ve Lewis Hamilton, Formula 1 Yarışlarından Esinlenen Bir Tourbillon...

Snapchat AR Kurumsal bölümünü kapatıyor

Snapchat, reklamverenlere AR araçları sağlama sözü vererek AR Kurumsal bölümünü...

Uber Eats’ten spor belgesel serisine özel “tadım menüsü”

Mother tarafından oluşturulan kampanyada, Man v Food sunucusu Adam Richman...