Facebook markalar için zararlı mı?

Omar Oakes: “Dünyada oldukça fazla kullanılan sosyal medya markasının zedelenen itibarından sonra  markalar reklam vermeye devam edecek mi?” diye soruyor.

Mark Zuckerberg sosyal medya devinin bu sene karşılaştığı zorluklar ve itibarının zarar görmesi durumu neticesinde uluslararası politikacılarla yüzleşmekten kaçıyor.

Bugün İngiltere meclisinden öğrendik ki bir Facebook mühendisi, Rus IP adreslerinin platformdan büyük miktarda veri topladığı ve bundan söz etmediği ile ilgili açıkça uyardı. 

Geçen hafta bir grup milletvekili, platformlarında terörle ilişkili ve ekstrem içeriklerin yayılmasını önleme çabası göstermedikleri sürece, markaları reklamlarını Facebook ve Google gibi kanallardan çekmeye zorladı.   

Bundan önceki hafta Facebook’un toplum için bir tehdit olduğunu iddia eden milyarder yatırımcı George Soros’a hamle yapmak için Facebook bir PR şirketi ile anlaşmıştı (Definers Public Affairs).

Tüm bunların hepsi Kasım ayında oldu. Mart ayında patlayan Cambridge Analytica skandalından sonra Facebook bugün hala sonu gelmeyen soruları cevaplıyor.

Cambridge Analytica’yı ortaya döken Christopher Wylie: “Facebook, Cambridge Analytica’nın bu projelerin başından beri ne yaptığını biliyordu.” dedi.

Bu yıl açığa çıkan konular ve işletmenin başına gelen şanssızlıkların ulaştığı seviye, reklamverenlerin artık buna katlanamayacaklarına ve iki milyar kullanıcıya sahip platformda uygun bütçeli reklamlar yayınlamaktan getiri elde edemeyeceklerine işaret ediyor.

Facebook’un reklam kazancı, neredeyse tüm şirketin gelirini oluşturuyor: Son çeyrekte Avrupa’da 3.27 milyar £ ve Kuzey Amerika’da 6.55 milyar $’a ulaştı.

Geçen ay Londra’da gerçekleştirdiğimiz bir sohbette VaynerMedia kurucusu Gary Vaynerchuk: “Eğer günümüzde İngiltere pazarında büyük bir şirketseniz, Instagram  veya Facebook aracılığıyla çok düşük bir ücret ile inanılmaz sayıda insana ulaşabiliyorsunuz. Düşük fiyatlı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, kimse Facebook ve Instagram’a uygun miktarda para ayırmıyor. Pepsi ve Puma’nın Avrupa’da parasının %50-60’ını sadece Facebook ve Instagram’a ayırdığına inanıyor muyum? Evet inanıyorum.”     

Facebook şu an reklam vermek için zararlı bir mecra mı? Yoksa hala onsuz yaşanmayacak kadar büyük bir marka mı?

Konu ile ilgili görüşler şu şekilde: Brian Wieser, Pivotal Research Analist

“Markalar Facebook ile kurduğu ilişkiden henüz zarar görmemiş olsa da, biz Facebook’un nasıl yönetildiğiyle ilgili bilgi edindikçe riskin arttığı bir gerçek.”

Lucie Greene, Innovation Group ve J Walter Thompson Worldwide Director

Şu an için gerçekte böyle bir şey gözükmüyor. Söylem, hakaret, yöneticinin yaptığı konuşması ve tüketicilerin gerçek davranışı arasında büyük bir boşluk var. Gizlilik ihlalleri, demokrasiyi manipüle etmeyle ilgili skandallar yaşandı. Sahte haberlerin yanında yer alan reklamlardan bahsetmiyorum bile… Fakat şu ana kadar sonuncusu reklamların geri çekilmesi için ana nedendir.

David Balko, Tribal Worldwide London Chief Client Officer

Facebook yol ayrımında. Teknoloji verdiği sözü tutmayabiliyor. Platform bizim hakkımızda çok şey biliyor ve hala kötü reklamlara maruz kalıyoruz. Eski dünyadaki yaratıcı ajansların TV’ye verdiği reklamlar tarzında Facebook’a reklam vermelerinden kaynaklanıyor. Facebook sadece parasını alıyor ve kullanıcılar ise bu tür içeriklerle gittikçe daha az ilgilenir hale geliyor. Henüz o kadar zararlı hale gelmedi ancak şu anki yolunda devam ederse çok fazla sürmeyecek.

 

Omar Oakes

Campaign Global Teknoloji Editörü

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 84. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.