Facebook, markalar için “güvenlik güncellemesini” test ediyor

Facebook’un yeni marka güvenliği güncellemesi, reklamverenlerin “suç ve trajedi” veya “haberler ve politika” gibi geniş konularla ilişkili içeriği engellemesine olanak tanıyacak.

Facebook, marka güvenliği kontrollerinde, reklamverenlerin ilişkilendirilmek istemedikleri haber akışındaki konuları engellemelerine olanak tanıyan bir güncellemeyi test ediyor.

Platform, bu yeni güvenlik kontrollerini küçük bir reklamveren grubuyla test ediyor.

Bir blog gönderisinde Facebook, reklamverenlerin engelleme aracını “suç ve trajedi”, “haberler ve politika” ve “sosyal sorunlar” gibi geniş konuları engellemek için nasıl kullanabileceklerine dair örnekler verdi.

Facebook, engelleme aracının test edilmesi, öğrenilmesi ve geliştirilmesinin yılın büyük bölümünü kapsayacağını söyledi.

Facebook’un engellemelere getirdiği çözüm, Facebook’un Global Alliance for Responsible Media (GARM) ile yaptığı çalışmalara dayanıyor.

Facebook’un diğer marka güvenliği taahhütleri arasında zararlı içeriği kaldırmak, yayıncılardan ve reklamcılardan oluşan yüksek kaliteli bir ekosistemi sürdürmek ve ek kontroller oluşturmak için sektörle işbirliği yapmak yer alıyor.

Facebook’ta küresel pazarlama çözümlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Carolyn Everson yaptığı açıklamada, “Reklamverenlere, reklamlarının yanında görünen içeriği kontrol etmeleri için belli araçları sağlamak bizim için ve GARM aracılığıyla sektöre olan bağlılığımız için inanılmaz derecede önemli bir iş” dedi.

Marka güvenliği, yıllarca Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya platformlarına nefret söylemlerini ve yanlış bilgileri kontrol edemedikleri için hakaret eden ve hatta boykot eden reklamcılar için büyük bir sorun olmuştu.

Yanlış anahtar kelime engelleme, 2019’da ABD’deki yayıncılara 2,8 milyar dolara mal oldu ve bu, reklamverenlerin engelleme listelerini COVID-19 veya Black Lives Matter hareketi ile ilişkili kelimelerle doldurmaya başlamasından önceydi.

Facebook’un hangi içeriğin bu geniş konu alanlarına gireceğini nasıl belirleyeceği net değil, ancak yayıncıların etkilenmesi muhtemel. Facebook, kendi payına, salgından, geçen yazki reklam boykotundan ve platformdaki nefret söylemi ve yanlış bilgilerle ilgili devam eden sorunlardan mali olarak etkilenmedi.

Şirket, kullanıcı tabanı 3,3 milyar kişiyle büyüdüğü için üçüncü çeyrekte % 33 gelir artışı ve % 44 kar artışı bildirdi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.