artwork

Facebook, LinkedIn’e rakip mi oluyor?

6 sene önce

0

Facebook, ünlü dijital markaların “trademark” özelliklerine kendi platformlarında yer vermeye devam ediyor. Şirketin bu anlamda en bilinen örneklerinden biri de, Snapchat‘i satın almak için sürdürdüğü başarısız uğraşların ardından kendi mecrasında, Instagram‘da ve WhatsApp‘ta, Snapchat’in tüm dünyaya yaydığı “hikayeler” özelliğine yer vermesi olmuştu.

Popüler sosyal medya ağı, şimdi de iş dünyasındaki kişilerin bilgi alışverişi yapmasını sağlayan iş ağı platformu LinkedIn‘le rekabet edebilmek için test çalışmalarına başladı. Bu gelişme ise Boston’da yaşayan Jane Manchun Wong’un profilinde gördüğü çalışmayı ekran görüntüsü alarak paylaşması ile duyuldu.

Facebook linkedin

Jane Manchun Wong’un paylaştığı ekran görüntüsü

 

Yeni özellikte, Facebook’un halihazırda sunduğu özelliklerden farklı olarak, “iş ve eğitim” kategorilerinde kullanıcılar mesleki ve eğitim geçmişlerini  istedikleri gibi daha ayrıntılı bir şekilde ekleyebiliyor. Böylelikle işverenler de kullanıcıların Facebook profillerini kontrol ederek herhangi bir kariyer sitesindeki kadar bilgi sahibi olabilecekler.

Ayrıca Facebook kimlik, eğitim ve kariyer bilgileri gibi verilere yalnızca potansiyel işverenlerin veya iş avcılarının erişilebilir olmasını mümkün kılabilir. Dolayısıyla markalar burayı bir kariyer ağı olarak görüp ilan verirse bu da şirket için ciddi bir gelir kaynağı demek. Yani Facebook üzerinden CV hazırlayıp yine aynı platform üzerinden iş başvurusu yapmak mümkün olacak.

Konuyla ilgili Facebook adına konuşan bir sözcü ise gelişmeleri doğruladı: “Facebook’ta sürekli yeni ürünleri ve servisleri deneyip test ediyoruz. Şu anda, işletmelerin aradıkları çalışanları Facebook’ta bulmalarına yardımcı olmaya için bir iş geçmişi özelliğini test ediyoruz.”

LinkedIn, Haziran 2016’da Microsoft tarafından satın alınmıştı.

 

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...