Facebook, Kuzey Koreli şirkete dava açtı

Facebook, verilerin reklam amaçlı kötüye kullanımı nedeniyle Rankwave isimli Kuzey Kore şirketine dava açtı.

Rankwave, Facebook sayfalarındaki yorumları ve beğenileri “izlemek ve analiz etmek” için en az 30 farklı uygulamaya izin vermekle suçlandı.

Facebook ayrıca, 2014’ten bu yana Rankwave’in uygulamalar tarafından toplanan verileri “kendi amaçları” için kullandığına dair kanıtları olduğunu söyledi. Firmanın bu verileri “reklamverenlere ve pazarlama şirketlerine danışmanlık hizmetleri vermek” için kullandığı iddia edildi. 

Facebook, Rankwave’ın 2014 yılından beri dava talepleriyle sonuçlanan denetim taleplerini dikkate almadığını da iddialarına ekledi. Facebook’un şimdiki amacı; Rankwave’ın yargılanarak kendini denetime açması ve tazminat ödemesi.

Facebook, veri şirketinin itibarına ve “kamu güvenine” zarar verdiğini söyledi. Facebook’un platform uygulama direktörü Jessica Romero konuyla ilgili “Rankwave, platformumuzu kullanan tüm geliştiricilerin ihtiyaç duydukları politikalarımıza uyumlarını doğrulama çabalarımızla iş birliği yapmadı.” dedi. 

Facebook geçen ay bir Yeni Zelanda firması ve Instagram’da sahte beğeniler, takipçiler ve görüşler satmakta faydalandığını bildiren üç kişi hakkında yasal işlem başlatmıştı.

Facebook ‘takipçi satın alma’ firmasını dava etti

 

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.