Facebook kullanıcı tipleri

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, aylık 1,11 milyar aktif kullanıcıya sahip bir platform. Bu kadar çok kullanıcının olduğu bir platformda, kullanıcı profilleri de değişiklik gösteriyor. Dijital ajans Optify da değişik Facebook kullanıcı profillerini ortaya koyan bir infografik hazırladı. Yapılan çalışmada 9 farklı tür kullanıcı profili ortaya çıkarıldı.

1- ‘Stalker’lar

Eski sevgililerini zihinlerinden asla silmezler. Onları ve onların müstakbel yeni sevgililerinin gönderilerini sürekli takip ederler. Bunun için kullandıkları taktik de arkadaşlarının Facebook profillerinden giriş yapmak ve “onların” arkadaşlarını mercek altına almaktır. Bu da fazla efor gerektiren bir iş olduğundan, bu kullanıcılar sitede, normal bir Facebook kullanıcısından 14 kat daha fazla zaman geçirirler.

2- Orta Yaşlılar ve Yaşlılar

Facebook’un varlığından, komşularla yaptıkları bir barbekü partisinde haberdar olmuşlardır. Favori Facebook aktiviteleri, çocuklarının gönderilerine yorum yapmaktır. Arkadaşlarının tamamına yakınını 65 yaş üstü insanlar, kalanların da çocukları dışındaki kısmını 55-64 yaş arası insanlar oluşturur.

3- Çaylaklar

Bu kategoriyi, kendi telefonlarından yine kendilerini çektikleri bir fotoğrafı profil fotoğrafı olarak kullanan kadınlar oluşturur. Her gönderiyi beğenirler; her şeye yorum yazarlar. Facebook’ta bir ayda, normal bir kullanıcıya oranla 14 kat daha fazla gönderiyi beğenirler. Guinness 2012 Rekorlar Kitabı‘na giren “tek Facebook gönderisinde 1.001.291 yorum” rekoruna muhtemelen onlar da katkıda bulunmuşlardır.

4- Her Şeyi Paylaşanlar

Her şey, ama “gerçekten her şey” hakkında durum güncellemesi yaparlar. Favori Facebook aktiviteleri, evin her odasında “check-in” yapmaktır. Ne zaman tuvalete gittiklerinden bile isteseniz de istemeseniz de haberiniz olur. O gün nerede olacaklarını günde ortalama 4,8 milyon kişi bilir.

5- Marka Çığırtkanları

Facebook’ta sadece kendi şirketleriyle ilgili haberleri paylaşırlar. Favori aktiviteleri, sadece ve sadece çalışmaktır.

6- Korkak Kullanıcılar

Favori Facebook aktiviteleri, maksimum kamuflaj amacıyla, Facebook profillerine sürekli olarak sahte soyadlar üretmektir. Bundan yola çıkarsak, 13 milyon Facebook kullanıcısı Facebook’un güvenlik ayarlarından hiç haberdar değil ya da bunları hiç kullanmamış…

7- Küratörler

Favori aktiviteleri, tatlı kediler ve tatlı internet “meme”leri hatta tatlı kedi “meme”leri paylaşmaktır. Her gönderileri oldukça fazla sayıda “beğeni” toplar.

8- Oyuncular

İnsanlarla sadece Facebook oyunları aracılığıyla iletişim kurarlar. Favori aktiviteleri, Farmville oynamayı bırakıp Candy Crush‘a geçmek ya da bunun tam tersini yapmaktır.

9- ‘Kullanmayıcı’lar

Siteye kaydolmak bile onlar için yeterince zor bir iş ve büyük bir aşama olduğundan, siteyi aktif olarak kullanmalarını beklemek hatadır. Favori aktiviteleri, insanlarla yüz yüze iletişim kurmaktır. Facebook kullanıcılarının aktif olmayan %18‘lik diliminde yer alırlar. Üstelik Facebook kullanıcılarının %10‘u insan bile değil; evcil hayvanlar, markalar ya da objelerdir.

 

Kaynak: infographic journal

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.