artwork

Facebook haber kaynağındaki reklamları genişletiyor

12 yıl önce

0

Facebook, sosyal ağdaki ticareti artırmak için markaların hayranı ya da hayranlarının arkadaşları olmayan kullanıcıları hedef aldığı bir projeyi test ediyor.

Kullanıcıların haber kaynaklarına kendilerinin ya da arkadaşlarının hayranı olmadıkları markalardan reklamlar yerleştirmeye başladı.

Twitter’da markayı takip etmeseler de zaman tünellerinde o markaya ait reklamlarla karşılaşılması gibi Facebook’taki reklamlar da  ‘sponsored’ olarak etiketlenecek.

Proje şu anda limitli sayıda kullanıcı üzerinde test ediyor. Facebook yetkilileri yaptıkları açıklamada ilanları tanıtmada “düşünceli” olmak istediklerini şu sözlerle belirtiyor: “Şu an herkesin Facebook üzerindeki deneyimini daha iyileştirmek için geri bildirim alıyoruz. Bu sadece bir test bu yüzden geri bildirimleri dikkate alıyoruz.”

Yetkililer haber kaynağında yayınlanacak reklamların ratingini açıklamayacaklarını belirttiler ve ilanların paket olarak mı yoksa ek bir ücretle satılacağı konusunda yorumda bulunmadılar. Proje global çapta test ediliyor.

Medya ajansı kaynağına göre ilanlar reklamverenin marka sayfasında paylaşacağı her bir paylaşım başına ücret ödediği sayfa paylaşımı bazında satılıyor. Bu ilanların ratingi sektörüne ve ajansın yaptığı anlaşmaya bağlı olarak değişiyor.

Bu girişim Facebook’un reklam gelirlerinin büyümesindeki yavaşlama ve pazarlamacıların reklam yatırımı getirisinin artıma konusundaki baskıları sonucunda ortaya çıktı.

Halka açılmasından sonraki ilk finansal sonuçlarında Facebook son üç aylık gelirlerinde 1,18 milyar dolarlık gelir sağladı. Bunun yüzde 84’ü olan 992 milyon dolar ise reklam gelirlerinden elde edildi.

O zamandan beri Facebook kullanıcılardan elde ettiği geliri artırmak için çeşitli testler uygulamaya başladı. Buna online kumar ve mobil uygulamalar için reklam projeleri de dahil.