artwork

Facebook Graph Search neleri değiştiriyor?

11 yıl önce

0

Facebook, dün akşamki etkinliğinde merak edilen yeniliği olan Graph Search’ü tanıtıp kısa bir video yayınladı. Ardından gizlilik ayarlarından da bahsetti.

Facebook aramalarında düzgün sonuçlara ulaşmak bugüne kadar zordu, ki Google’ın geliştirebileceği bir arama entegrasyonuyla Facebook’tan çalabileceği tık’lardan bahsetmiştim.

Şimdi o tren kaçtı sayılır. Çünkü Google, Facebook’a rakip olamayınca  dün akşam tanıtılan Graph Search ile Facebook Google’a rakip oldu. Google,  +1 butonu ile social search‘e geçiş yapmak istedi ama sosyal medyada kanadındaki eksikliği buna engel oldu. Sosyalleşme fırtınası search’e de yansıyabilir ve belki de bu uzun vadede Google’ı sarsabilir.

Temel olarak Google aramasıyla Facebook aramasının arasındaki farkı şöyle özetleyebiliriz.

Google: Taksim çevresindeki restaurantlar

Facebook: Taksim çevresinde arkadaşlarımın beğendiği restaurantlar

Google: Ankara fotoğrafları

Facebook: Arkadaşlarımın Ankara fotoğrafları

Google: Beğenilen şarkılar

Facebook: Tarkan’ın şarkılarını beğenen arkadaşlarımın beğendiği diğer şarkılar

Facebook önceden arkadaşlarınla bağlantı kur, onlarla iletişime geç derken şimdi ortak ilgi alanlarını bul diyor. Yani like merkezli bir ekonomiye/ iletişime geçiyoruz. Ortak ilgi alanı dedik ya, ancak bunun için de tabii Facebook’taki arkadaş listenin gerçekten tanıdığın insanları içermesi ve profilini doğru ve güncel bir şekilde doldurman gerekiyor. Bu gelişme Facebook’ta doğru bilgilerle oluşturulmuş tam bir kullanıcı profil yüzdesini de yukarılara çekebilir.

Graph Search aramaları için yeni bir reklam modeli yok. Sponsorlu hikayeler adlı reklam modeli yayında olacak.  Yeni reklam modelleri için  zaten Graph Search’te belli verileri toplayabilmek, insanların davranış modellerini anlayabilmek gerek.

2012’yi zararla kapatan lokasyon bazlı sosyal ağ Foursquare, Graph Search ile de mücadele etmek zorunda kalacak. Çünkü şu ana kadar bir anlam kazanmayan Facebook check-in, Graph Search içinde yer alacak.

Şu an için ABD’de belli kullanıcılara açık olan Graph Search işin başında. Taşları yerinden mi oynatır, Google’ın altında mı konumlanır zaman gösterir.

 

Eren Caner / erencaner.com.tr

————————————————————————————-

Eren Caner kimdir?

Şu an Galatasaray Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi Yönetimi bölümünde master yapıyor ve mezunu olduğu Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde Sosyal Medyada Marka Yönetimi dersleri veriyor. İş hayatında ve öğretim hayatında “kullanılabilir bilgi’’ vermeye odaklanıyor, farklı verilerle farklı verileri bir araya getirip “akıl yürütmeler” oluşturmayı seviyor, “Keynote” ile sunum yapmaktan zevk alıyor.

Twitter: @erencaner

 

 

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...