artwork

Facebook, Google Haberler’e rakip oluyor

9 yıl önce

0

Facebook, yayıncıların makalelerini Facebook üzerinde daha hızlı ve interaktif şekilde paylaşmalarına olanak sağlayan “Instant Articles” özelliğini dün akşam duyurdu.

Giderek daha fazla insanın haberlere mobil cihazlar üzerinden ulaşmaya başladığı günümüzde, kullanıcılarına daha hızlı ve etkili bir deneyim yaşatmak amacıyla harekete geçen Facebook, bu özellik sayesinde, normalde 8 saniye olan yükleme hızını, standart mobil cihazlara göre 10 kat artırdı.

Daha hızlı bir deneyim sunmanın yanında, yayıncılar bu özellik sayesinde interaktif bir ortam üzerinden de makalelerinin yayınlanmasını sağlayabiliyorlar. İnteraktif haritaları keşfedip, ilgili makaleleri beğenme veya yorum yapma fırsatı yakalıyorlar. Yakınlaştırma ve videolarda otomatik oynatma özelliği ise haberleri okurken kolaylık sağlıyor. Yayıncılar, yayınladıkları hikayeler üzerinde tam kontrole sahip olurken, makaleleri üzerinden satış yapabiliyor. Bunun sonucunda gelir elde edebiliyor ya da Facebook’un Audience Network’ünü kullanarak satılmamış dokümanları paraya çevirmeyi tercih edebiliyorlar. Aynı zamanda verileri takip edebiliyor ve comScore vb analitik araçlarla trafiğe yönelik bilgileri alabiliyorlar.

Facebook şu anda Instant Articles için 9 adet partnerle çalışıyor ve makalelerine yer veriyor: The New York Times, National Geographic, BuzzFeed, NBC, The Atlantic, The Guardian, BBC News, Spiegel ve Bild.

Introducing Instant Articles, a new tool for publishers to create fast, interactive articles on Facebook.

Posted by Facebook Media on Tuesday, May 12, 2015

 

Bu çalışmayla Facebook bir anlamda ortalama mobil deneyimin artık yeteri kadar iyi olmadığını ve kendilerinin bundan daha iyisini yapabileceğini savunuyor.

Facebook’un bu vaade göre çalışması yayıncılar için bir riski de beraberinde getiriyor olabilir. Bir şirketin web sitesini bir kez ziyaret eden insanlar bir daha Facebook’tan başka bir yere bakma gereği duymayabilir. Birçok medya şirketi, online reklamlar üzerinden para kazanıyor. Facebook’un bu çalışmasına destek veren şirketler bu anlamda medya şirketlerini riske sokabilirler.

 

 

 

Senin için
Tümünü göster
Campaign Global Agency of the Year Türkiye’den kısa listeye kalanlar

Aralarında TBWA/İstanbul’un da olduğu ajansların ve kişilerin listesi açıklandı...