Facebook gizlilik kontrollerinde iyileştirmeye gidiyor

Facebook, kullanıcıların üçüncü taraf uygulamalar tarafından kullanılan ve kullanıcılar hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayan uzun zamandır beklenen gizlilik özelliğini “Off-Facebook Activity” (Facebook dışı etkinlik) olarak sunuyor. Reklamverenler, reklamlarının gösterim alanları konusunda daha fazla kontrole sahip olacak.

Facebook, geçen yıl ABD Federal Ticaret Komisyonu’ndan 5 milyar dolarlık (3,84 milyar £) para cezası aldıktan sonra gizlilik kontrollerini iyileştirme taahhüdü vermişti. Engellenenler listesine ek olarak, Audience Network ve Facebook’taki yayın içi reklamlar için seçili reklamverenlerle yayıncı beyaz listeleri de test edilecek. Reklamverenler, reklamlarının hangi site, video ve uygulamalarda gözükmesinde sakınca olup olmadığını beyaz liste aracılığıyla Facebook’a bildirebilecek.

Artık Facebook kullanıcıları, Ayarlar> Facebook Bilgileriniz> Facebook Dışı Etkinliğe giderek uygulamaların ve web sitelerinin platform üzerinden hangi bilgileri gönderdiğini görebilecekler. Kullanıcılar daha sonra bilgileri hesaplarından kaldırabilir ve gelecekteki “Facebook dışı etkinliği” kapatabilir.

Bu, kullanıcıların etkinliklerini artık Facebook ile paylaşamayacakları için tüm uygulamalara ve web sitelerine uygulanmalıdır. Bu durum Facebook’un bir kullanıcının hangi web sitelerini ziyaret ettiğini ve neye baktığını bilmeyeceği anlamına gelir – ancak kullanıcıların verileri gerçekte silinmez. Bunun yerine, veriler reklamverenlerle paylaşılmadan önce anonimleştirilir.

Facebook’un gelirinin neredeyse tamamı reklamlardan geliyor ve bu durumda şirket zor bir duruma girecekmiş gibi gözüküyor. Facebook’tan Kuzey Avrupa başkan yardımcısı Steve Hatch şunları söyledi: “Bilgilerinizi Facebook’ta kontrol etmenin birkaç yolu var ve biz bunu yapmanın her zaman için daha fazla yolunu arıyoruz. Bu yüzden bugünden, Facebook Dışı Etkinlik aracı, hangi uygulamaların ve web sitelerinin bilgilerinize erişebileceğini ve onları yönetmesini kolaylaştıracaktır. ”

Sektör yorumcuları, şirketin gizlilik ihlallerinin 2017 Cambridge Analytica skandalıyla ortaya çıkarılmasından sonra FTC’nin nispeten küçük bir para cezası çözme kararını eleştirdi. Facebook geçen yıl yalnızca Temmuz ve Eylül ayları arasında 17,9 milyar dolar gelir elde etti.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.