Facebook gençleri Instagram’a bir mola vermeye mi davet edecek?

Facebook Global İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Clegg 10 Ekim’de yaptığı bir röportajda Facebook’un, gençlerin Instagram’ı zararlı kullanımıyla mücadele etmek için üç yeni araç tanıtacağını söyledi.

CNN’in State of the Union‘ın da konuşan Clegg, şirketin “mola ver” adlı bir özelliği tanıtacağını ve genç kullanıcıların Instagram’dan çıkmalarını hatırlatarak kanıtların Instagram’ı zararlı bir şekilde kullanma olasılıklarının mevcudiyetini gösterdiğini söyledi. Bunun yanı sıra, aynı içeriğe tekrar tekrar bakan genç kullanıcıları farklı bir şeye bakmaya teşvik edecek ve ebeveynleri için yeni kontroller sunacak.

“Gençlerin çevrim içi yaptıklarını denetleyebilmeleri için, açıkçası isteğe bağlı olarak, yetişkinlerin gençleri kontrol edebilmesi için yeni yollar sunacağız.

İkinci olarak, önemli bir fark yaratacağını düşündüğüm bir şeyi tanıtacağız; sistemlerimiz, bir gencin aynı içeriğe tekrar tekrar baktığını gördüğünde bu içerik onların iyiliğine fayda sağlamayacaksa, diğer içeriklere bakmaları için onları dürteceğiz.

“Diğer durumlarda ise gençleri Instagram’ı kullanmaya sadece bir ara vermesi için teşvik edeceğiz ve bence bunlar, birçokları için uzmanlarla iş birliği içinde yaptığımız devam eden çalışmalarla tam olarak uyumlu şeyler.” İleriye dönük çabalarımızı açıkça iki katına çıkarmak istiyoruz.” dedi.

Planlanan genç odaklı Instagram For Kids platformunda geliştirmeyi duraklatma kararının yanı sıra gelen hamleler, Facebook Muhbiri Frances Haugen’in geçen hafta ABD Senatosu’na şirketi “güvenlik yerine kâra” öncelik vermekle suçladığı kanıtlar sunmasını takip ediyor.

25 Ekim’de Haugen, İngiltere Parlamentosu’nun Ortak Komitesine, hükümetin zararlı çevrim içi içerikle mücadele etmek için yeni bir mevzuat çerçevesi oluşturmayı planladığı Çevrim İçi Güvenlik Yasası taslağı hakkında kanıt sunacak.

Komiteye başkanlık eden Muhafazakar Milletvekili Damian Collins: “Frances Haugen’in kanıtları, büyük teknoloji şirketlerini denetleme yetkisine sahip bağımsız bir mevzuat için durumu şimdiye kadar güçlendirdi.

“Mark Zuckerberg ve Nick Clegg, şirketin yalnızca kısmi bir görünümünü sunduğundan şikayet ederken, kişisel olarak onaylamadıkları sürece, şirketin zararlı içeriği kullanıma serbest hale getirmek için nasıl yönettiğine dair herhangi bir içgörüyü durdurmak istiyor.

Facebook gibi şirketlerin, kullanıcı bağlılığı için kullanıcı güvenliğini feda ederken aldıkları kararlarda daha fazla şeffaflık olması gerekiyor. Bu konuları Frances Haugen ile tartışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

CNN sunucusu Dana Bash, Clegg’e teknoloji şirketlerinin daha fazla regülasyondan geçmesi konusundaki görüşlerini sordu ki bu, Facebook’un uzun zamandır desteklediğini belirttiği bir mevzuydu.

16 yaşından küçük çocukların sosyal medyayı kullanmaları için ebeveyn iznini gerektiren olası mevzuat hakkında Clegg şunları söyledi: “Tabii ki kanun koyucular bizim ve TikTok, YouTube ve Twitter için gençlerin çevrim içi ortamda tam olarak nasıl gezinmesi gerektiğine dair kurallar koymak istiyorsa tabii ki yasalara uyacağız ve bence bunun iki taraf için de büyük bir ilgi ve tartışma konusu olması doğru çünkü hiçbirimiz için çocuklarımızdan daha önemli bir şey yok ve düzenleme birçok yönden çok faydalı.”

FacebookInstagram ve WhatsApp pazartesi günü uzun süre çöktü, sosyal medya kullanıcıları bu durumdan şikayet etmek için Twitter‘a akın etti.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.