Site icon Campaign Türkiye

Facebook blockchain takımı hakkında bilinmesi gerekenler

Blockchain‘in pazarlamacıların tüketicilerle olan ilişkilerini değiştireceği, şirketler arasında akıllı sözleşmeler yaratacağı ve programdan tasarruf sağlayacağı öne sürüldü. Bu yeni teknolojinin omuzlarına yığılmış ağır bir beklenti yükü var ve henüz emekleme döneminin dışında bile değil. Jellyfish‘ten Daniel Wilkinson‘ın yazdığına göre bu teknolojiye Facebook da uzak kalmadı ve konuyla ilgili bilgisini artırmak için bir Facebook blockchain takımı kurdu.

Blockchain’in çok fazla vaadi var. Finansal piyasada bozulma yaratıyor ve bazı parlak insanlar pazarlama alanındaki uygulamaları anlamaya çalışıyor. Aslına bakarsanız, en geniş yönetim kurulu shuffle’larının bir parçası olarak, Facebook blockchain’i anlamak için bir takım topladığını duyurdu. Bu haftaya kadar Facebook’un Messenger uygulamasına yönelen eski PayPal başkanı David Marcus da, bu takıma öncülük edecek. Ancak tabi ki bazı sorular var: Blockchain nedir ve Facebook bunu nasıl kullanmalı?

Facebook bu sorularla cebelleşen tek marka değil. Markalar ve yayıncılar da aynı soruları kendileri için yanıtlamaya çalışıyorlar.

Zorluklar 

Hhtiyacı

Dijital marka pazarlamacılarının teknolojiden yararlanabilmesi için, blockchain’in her gün milyarlarca web sitesini ziyaret eden milyonlarca tüketici hakkındaki bilgileri işlemesi gerekir. Bugün, blockchain, markaların dijital pazarlama çabalarında teknolojiden faydalanabilmeleri için gerekli olan hızdan yoksundur.

Bunu, denklemin satın alma tarafındaki bazı istatistikleri kullanarak bağlam içine koyalım. Paypal, ortalama olarak saniyede 193 işlem gerçekleştirir ve Visa, saniyede 1.667 işlem gerçekleştirir. Teknolojiye çok fazla girmeden, blockchain’in çalışma şeklinden dolayı, Bitcoin saniyede yaklaşık yedi işlem yapabilir. Maalesef, blockchain ölçeklenmeye çalıştıkça hız problemi daha da kötüleşiyor.

Tüketici kabulü

Diğer bir büyük sorun da tüketicilerin ellerini kaldırmaları, blockchain’i satın almaları ve markaların kişisel bilgilerini reklam için kullanmalarına izin vermeleridir. Etkin bir tanımlama aracı haline getirmek için, çoğu tüketicinin verileri kodlamak için standart bir yol benimseyen bir blockchain’i seçmesi gerekecektir.

Fırsatlar

Kişisel bağlantıların gücü

Markalar için, kitle-pazar iletişiminden müşterilerlee birebir ilişkiye geçme fırsatı sağlar. Bağlantı, verimsizliği ortadan kaldıracak ve bir şirketin dijital pazarlama çabalarının yatırım getirisini artıracaktır.

Pazarlamacılar, blockchain’de yer alan bilgileri kullanarak, tüketicilerin çevrimiçi seyahatlerini kesintiye uğratmadan doğru kişiyi doğru kişilere doğru zamanda ulaştırabilir. Tüketiciler ihtiyaç duydukları anda ihtiyaç duydukları ürünleri ve hizmetleri daha kolay ve sorunsuz bir şekilde bulabilirler.

Gizlilikle ilgili sorunların giderilmesi

Bir kerelik bir cypher gibi blockchain kullanarak, tüketiciler markaların tüm ilgili bilgileri, transfer etmeden, ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmeleri için onlara ulaşmalarına izin verebilir. Bu şifreleme anahtarı, pazarlamacılara, saldırıya karşı savunmasız olabilecek, tüketici bilgilerinin güvenli bir veri tabanını koruma yükünü almadan, hedef pazarlarına ulaşma olanağı verecektir.

Tüketiciler için daha iyi ödüller ve teşvikler

Bütün bunlarda da tüketiciler için finansal bir sorun olabilir. Pazarlamacılar, tüketicilerine daha iyi bir bakış açısı sunarak, bütçeyi, potansiyel müşteriler için daha verimli ve hedeflenmiş ödüller, indirimler sağlayacak şekilde yeniden tahsis edebilir. Bu şekilde, blockchain, tasarruf yoluyla tüketicilerin cebine daha fazla para koyma olanağı sağlar.

Pazarlamacılar şimdi ne yapabilir?

Blockchain’in vaatlerinin gerçekleşmesi için biraz daha zaman olsa da, pazarlamacıların bunun için hazırlanmak isteyebilecekleri bazı şeyler var:

Müşteri profilleri oluşturun

Blockchain’in önemli stratejik avantajı, markaların mevcut müşterilerinin beğenilerine, ilgi alanlarına ve amaçlarına dayanarak yeni müşterileri hızla tanımlayabilmeleridir. Mevcut müşterilerinizin sağlam profillerini oluşturmak ve markanıza yaptıkları yolculuk, teknoloji geliştikçe bu potansiyelin kilidini açmanıza yardımcı olacaktır.

Pazarlama karmasını optimize edin

Pazarlamanızın ince ayarını yapmak ve karışımınızı optimize etmek için mevcut araçlara bakın. Doğru müşteriye doğru zamanda doğru yerde ulaştırmak için doğru mesajı anlamak, teknoloji ilerledikçe rekabetin çok ötesine geçecektir. Pazarlama sorununun temelleri yakında değişmeyecek.

Sonuç olarak ileride, mevcut reklam modelinin tamamen yeni bir şeye dönüştüğünü göreceğiz. Bu yeni modelde markalar tüketicilere daha yakın olabilir. Tüketicilerin mahremiyetle ilgili endişeleri ortadan kaldırılacak ve markalar da mesajlarının nerede ve ne zaman ortaya çıktığını daha iyi kontrol edebilecektir.

Exit mobile version