Facebook 533 milyon kullanıcının verisini sızdırdı

Geçtiğimiz günlerde yarım milyardan fazla Facebook kullanıcısının ücretsiz olarak yayınlanan kişisel verileri arasında tanıdık bir isim de var.

14 Ocak 2021’de Hundson Rock firmasının CTO’su Alon Gal, 533 milyon Facebook kullanıcısının telefon numaralarının ve kişisel bilgilerinin bir hacker forumunda ücretsiz olarak paylaşıldığını açıklamıştı. Gal verilerin sızdırılmış olduğunu 3 Nisan Cumartesi gecesi yeniden tespit etti ve Twitter hesabında da paylaştı. Artık herkese açık durumda olan kişisel bilgiler arasında isim, konum ve mail adresleri de bulunuyor.

106 ülkeden 533 milyon Facebook kullanıcısının telefon numaraları ve kişisel verilerinin yer aldığı listede Facebook’un sadece kullanıcılarının değil CEO ve Kurucusu Mark Zuckerberg’in verilerini de koruyamadığı ortaya çıktı. Zuckerberg’in telefon numarası, adresi ve doğum tarihi hacker’ların eline geçti.

Business Insider’a göre; bilgisi sızdırılan kullanıcıların 32 milyonu ABD’den, 11 milyonu Birleşik Krallık’tan, 6 milyonu Hindistan’dan ve 19.638.821 milyon kişinin ise Türkiye’den.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.