artwork

Facebook, 3 ayda 7 milyon COVID-19 hakkındaki yanlış bilgilendirme gönderisini kaldırdı

3 sene önce

0

Facebook, Topluluk Standartları Raporu’nda, yılın ikinci çeyreğinde koronavirüsle ilgili yanlış bilgi yaydığı gerekçesiyle 3 ayda 7 milyon COVID-19 ile ilgili yanlış bilgi içeren gönderiyi kaldırdı. Sosyal ağ, sorunun büyüklüğüne dikkat çekti.

Facebook, COVID-19 hakkında zararlı yanlış bilgiler yaydığı gerekçesiyle yedi milyon gönderiyi kaldırdığını ve yanlış kabul edilen 98 milyon gönderiyi daha kaldıracağını söyledi. Kaldırılan gönderiler arasında, sağlık kuruluşlarının tehlikeli olarak gördüğü sahte virüs önleyici ilaçlar ve abartılı tedaviler de yer alıyor.

Rapora göre Facebook, ikinci çeyrekte 22,5 milyon paylaşımı nefret söylemi içerdiği gerekçesiyle kaldırdı, bu rakam ilk çeyrekte 9,6 milyondu.

Koronavirüs ile ilgili diğer yanlış bilgi biçimleri, şirketin bağımsız doğruluk denetçileri grubu tarafından takip altına alındı. Facebook Başkan Yardımcısı Guy Rosen, şirketin Facebook ve Instagram’da kaldırdığı içeriğin türünü ve hacmini detaylandıran üç ayda bir yapılan bir çalışma olan Topluluk Standartları Uygulama Raporu’nu yayınlarken bir basın toplantısıyla istatistikleri açıkladı.

Rosen, geçtiğimiz birkaç ay içinde platformun “insanları riske atabilecek COVID-19 ile ilgili zararlı içerikle ilgili çalışmalara ve yaklaşan ABD başkanlık seçimleriyle ilgili yanlış bilgilere öncelik verdiğini söyledi.

Mart ayından Temmuz ayına kadar, insanları oy kullanma konusunda yanıltıcı politikaları ihlal ettiği veya oy vermemeleri için onları sindirmeye çalışan 110.000’den fazla içeriği kaldırdığını söyledi.

Facebook, 2021’den itibaren raporda kullanılan ölçümleri bağımsız olarak denetlemeye harici uzmanları davet edeceğini söyledi.

Senin için
Tümünü göster
MARKA Konferansı, Cumhuriyet’in 100. yılında en kapsamlı etkinliğe imza atacak

Türkiye’nin gelecek yüzyılına MARKA 2023 Konferansı’ndan başlama vuruşu...