F-Ticaret başlamadan bitiyor mu?

Facebook’ta sahip oldukları hayran kitlesinden faydalanmak isteyen birçok marka geçtiğimiz yıl site üzerinden ürünlerini satmak üzere uygulamalar geliştirmişti. Ancak gün geçtikçe daha fazla marka Facebook’u kullanarak satış yapmaktan vazgeçiyor. Bunun nedeni ise kullanıcılardan bekledikleri talebi görememeleri.

Facebook’un ilerleyen günlerde büyük bir gelir kaynağı olabileceğine inanan Gap, J.C Penney, Nordstrom ve GameStop gibi markaların sosyal ağdaki satış tecrübeleri fazla üzün sürmedi. Game Stop’un Pazarlama Müdür Ashley Sheetz “Facebook pazarına yaptığımız yatırımın karşılığını alamayınca geri çekilmeye karar verdik. Bizim için Facebook artık bir satış alanı değil, sadece müşterilerimizle iletişime geçmek için yararlanacağımız bir site” diye konuştu.

Pazar araştırma şirketi Forrester Research’den bir analist ise konu hakkında düşüncelerini “Facebook’un insanların severek alışveriş yapacağı bir siteye dönüşebileceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak Facebook’ta satış yapmak, barda arkadaşlarınızla sohbet ederken birinin gelip size zorla bir şeyler satmaya çalışmasına benziyor.” diyerek belirtti.

Bu gelişmelere rağmen sosyal paylaşım ağlarının satış kanalı olarak potansiyele sahip olduğu da ortada. Bu platformaların sahip olduğu güçten, tüketicinin faydalanacağı biçimde yararlanmayı öğrenmek gerekiyor.  Genelde markalar online kataloglarını Facebook’ta yayınlıyor ve tüketicilerin siteden ayrılmadan alışveriş yapabilecekleri bir uygulama geliştiriyor. Üstelik bu uygulamalar Facebook üzerinden biraz daha yavaş çalışıyor. Yani müşterilerin Facebook’tan alışveriş yapması için neredeyse hiçbir nedenleri yok.

Öte yandan üye sayısı hızla artan Pinterest, alışveriş deneyimi yaşamak için çok daha uygun görünüyor. Forbes’ten Jeff Bercovici de Pinterest’e yatırım yapan markaların büyük ihtimalle karşılığını alacağını söylüyor.

Ancak şu ana kadar Facebook en azından markaların resmi sitelerini ziyaret eden kişi sayısını artırdı. Mesela Facebook üzerinden Burberry’nin resmi sitesini ziyaret edenlerin sayısı 2010’da %1.9’ken, 2011’de bu rakam %29.1’i buldu.

F-ticaretin sonu geldi demek için erken ancak markaların sitesinde sundukları hizmetin tıpatıp aynısını Facebook’ta da sunmalarının gereksiz olduğunu söylemek mümkün.

Kaynak:Mashable

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.