!f tanıtım filmi kendi rekorunu kırdı

15 yıldır dünyanın pek çok bölgesinden farklı bakışı sinemaseverlerle buluşturan !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali bu yıl da yayınladığı reklam filmiyle dikkatleri çekmeyi başardı. Her yıl sosyal konulara, gündeme dokunan temalar seçmeyi tercih eden !f, bu yıl da toplum olarak içinde bulunduğumuz kutuplaşmaya dokunmak istiyor ve ortaya !f İstanbul Birleştiriyor’u çıkarıyor. Ve !f bu reklam filmi ile insanları birlik olmaya çağıran bir işe de imza atmış oluyor.

 

Sade ama aynı zamanda da vurucu

Yönetmenliğini Cansu Boğuşlu’nun, yapımcılığını Taner Üner ve Emre Atakan’ın üstlendiği, Spark Film ve Rafineri’nin projesi olan reklam filminin çekimi gerçekleşirken de pek çok detaya dikkat ediliyor. Profesyonel reklam oyuncularındansa karakteristik yüzlere sahip, farklı kesimleri yansıtan insanları çağırdıklarını anlatan Boğuşlu, “İnsanların enerjileri bu film için oldukça önemliydi. Mekan olarak geniş bir alan istediğimiz için Ümraniye Platoları kullandık. Filmin ön izlemesi gibi bir photoboard hazırlayıp Tufan Aydın’a verdik ve o da bize bir demo hazırladı. Yani set henüz başlamadan reklam filmini izlemiştik. Filmde kullanılan macro lensler ve yüksek kare çekim tekniği ile son derece sade ama aynı zamanda da vurucu olmasını istediğimiz; insanı iyi tanımak ve hiçbir karmaşıklık yaratılmadan o duyguyu verebilmek için yararlı oldu” diyerek detaylara dikkat çekiyor. !f’in Birleştiriyor isimli reklam filmini izlerken kostümlerdeki iddiasızlık da bir başka göze çarpan görüntü oluyor. İlginin duygular dışına kaymamasını sağlamaya çalıştıklarını anlatan Boğuşlu, “Bana kalırsa her bireyin de kendine özgün güzelliği, özellikleri var. Biz de onların, korkarak da olsa birbirlerine yaklaşarak iyi gelebileceklerini ince bir hassasiyetle yansıttık” diyor.

İnsanın kendini dahil edebildiği bir film

Polonya’da aldığı sinamatografi eğitiminin yararlarını gördüğünü anlatan Boğuşlu, aynı zamanda hem internet ortamında hem de beyaz perde de insanlara iletmek istediklerini yorgun gözler, mahcup bir gülümseme, sıcak dokunuşlar, korkak bakışlar, güvenle yaslanmak gibi duyguları doğru renkler, açılar ve yüzlerle iletebilmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtiyor. Ve bütün bunlar sayesinde de, ortaya izleyenin de kendini dahil hissedebileceği bir tablo çıkmış oluyor.

Ocak ayında yayınlanan ve çok kısa bir sürede !f İstanbul’un paylaştığı kanallardan 500.000’i aşan bir izlenme oranı yakalayan film, aynı zamanda da paylaşıldığında en çok izlenen !f tanıtım filmi olma özelliğine sahip.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mart 2016 sayısında yayınlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.