Evden çalışırken verimliliğinizi en üst düzeye çıkarın

Bu temel ipuçları ile evden çalışırken verimliliğinizi en üst düzeye çıkarın.

Coronavirüs salgını konusundaki artan endişeler göz önüne alındığında birçok şirket, çalışanlarını virüse karşı önleyici bir önlem olarak uzaktan çalışmaya teşvik ediyor ve bu yönde kararlar alıyor.

Evden çalışmaya başlayana kadar evden çalışma fikri gerçekten çok hoş görünüyor. Tabii ki, ekstra uyku süresi, iş yerine gitmemek, kalabalıktan uzak şekilde evden çalışmak avantajlar olarak görülebilir. Peki gerçekten bu avantajı kullanıyor muyuz?

İşe diğer bir noktadan bakacak olursak evden çalışma, öz disiplinini, kendi kendine hesap verebilirliği ve üretkenliğinizi kendi başınıza en üst düzeye çıkarma gereğini gerektirir. Doğru yapılırsa, uzaktan çalışma işteki performans seviyenizin gelişmesine yardımcı olabilir. Time dergisi, evden çalışma rutinleriyle uğraşırken dikkat edilmesi gereken önemli faktörleri listeledi. Bunlardan bazılarına aşağıda göz atalım.

Belirlenen noktalarda çalışma

Hayır, yataktan çalışamazsınız. İlk olarak, kesinlikle iş için ayrılmış bir yer bulun ve gevşemek için burayı kullanmayın. Belirlediğiniz alanlar sizin işiniz için sınırlarınızı oluşturacak. İşiniz bittiğinde, sizi rahatlatan yerinize gidin, biraz müzik dinleyin veya bir mum yakın. Bu alan kesinlikle işten sonra kendinize zaman ayırmak için olsun ve evde iş-yaşam dengesini bu alanları kontrol ederek sağlayın. Weblog MetaFilter yaratıcısı ve Slack için uzaktan çalışan Matt Haughey, Time’a, belirli alanlara sahip olmanın üretkenliğe kesinlikle yardımcı olduğunu söyledi.

Gününüzü planlayın

Evden çalışırken, her daim zamanınız varmış gibi görünebilir, ama gerçek şu ki zamanınız kısıtlı. Bu nedenle, yapılandırılmış zaman çizelgelerini, hatırlatıcıları ayarlayarak veya işinizi takip edebilmek için bir yapılacaklar listesi hazırlayarak gününüzü etkin bir şekilde organize etmeniz gerekir. Yalnızlığın etkilerini inceleyen Durham Üniversitesi’nden Dr. Thuy-vy Nguyen, tek başına çalışmanın gününüzü bütün olarak yoksun gibi gösterebileceğini açıkladı. Bu nedenle, zamanınıza dikkat etmek ve günlük bir program planlamak, günü verimli bir şekilde geçirmenize yardımcı olabilir.

Bağlı kalın

Artık kendi başınıza olduğunuza göre, yalnızlık sizi olumsuz etkileyebilir. Nguyen, “Sosyal etkileşime alışkınız,” dedi ve iletişimin “işbirliğini ve yakınlığı kolaylaştırmaya” yardımcı olabileceğini öne sürdü. Aynı pozisyonda bir iş arkadaşınızla veya bir yakınınızla iletişim kurabilir ve mevcut durum sırasında onlarla bağlantıda kalabilirsiniz. Video görüşmesi yoluyla ulaşın veya irtibatta kalmak için biraz sohbet edin.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.