Site icon Campaign Türkiye

Etkileşim ve satışa yönlendirmede Influencer’lar etkili

Türkiye’de influencer&ünlüler ile çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Türkiye’de influencer ve ünlüler ile çalışmak birbirine göre oldukça farklılık gösteriyor. Influencer’lar, kitlelerini yönetme ve daha doğal içerikler üretme noktasında ünlülere göre daha tecrübeli ve marka iş birliklerinde dahi bütçe birçoğu için ikinci planda kalırken, kitlesini rahatsız etmeyecek içerikler üretmek daha büyük önem taşıyor. Fakat ünlüler de ise kitleyi tanıma ve kitleyi yönetme daha geri planda kaldığı için marka iş birliklerinde bütçe daha ön plana çıkıyor.

Ayrıca influencer’ların ve ünlülerin aynı şartlar altında değerlendirilmesi sağlıklı bir karşılaştırma elde etmeyi oldukça zorlaştırıyor. Influencer’lar sosyal mecralarda erişim, etkileşim, satışa yönlendirme ve algı yönetme konusunda ünlülerden çok daha başarılı fakat Ünlüler ise geleneksel PR noktasında daha çok katkı sağlıyor.

Influencer’lar ve ünlülerle çalışırken ne gibi problemler yaşıyorsunuz? Bu problemlerin krizlere dönüştüğü noktalarda nasıl bir strateji izlediniz?

Ajans olarak aracı gibi davrandığımız durumda markanın isteklerine influencer’ların yaklaşımlarının zaman zaman örtüşmediğini gördük. Influencer’lar’ın ilgiye adapte süreçleri ne kadar hızlı geçerse daha verimli çalışabileceğimize şahit olduk. İlk zamanlarımız biraz mentorlukla geçti. Güven oluştukça influencer’lar insiyatifi ajansa bıraktı ve çok daha sağlıklı projeler çıktı. Zaman zaman krizler tabii ki yaşanıyor ama legal süreçler ve karşılıklı yükümlülükler net şekilde ifade edildiğinde kısa sürede çözebiliyoruz. Hala anlaşma yapmadan çalışan o kadar çok ajansın olduğu bir ortamda bu şekilde farklı olup büyümeye devam ediyoruz.

Markalar, influencer’lara, ünlülere yer vermek kadar rahat yaklaşıyorlar mı? Doğru markayla doğru influencer nasıl eşleşiyor?

Birçok marka için influencer marketing hala yeni bir alan diyebiliriz. Marka yetkililerinin en büyük yanılgılarından birisi influencer marketing kazanımlarını ünlüler ile elde etmeye çalışması.

Yanlış ünlü kullanımı, influencer’dan elde edilmesi gereken kazanımların kampanya kapsamında projede yer alan ünlüden beklenmesi, proje bitiminde doğal olarak karşılıklı hayal kırıklığı yaşatıyor ve influencer marketingin yanlış değerlendirilmesine yol açıyor.

Doğru marka ve doğru influencer’ın eşleşmesinde marka ve influencer’ın bir vizyonu / misyonu paylaşması, influencer’ın ve markanın hedef kitlesinin örtüşmesi, influencer’ın hedeflenen kitleye hitap etmesi, kategorisinde söz sahibi olması ve influencer’ın kendi tarzından ürettiği içeriklerin markanın dili örtüşmesi gibi birçok sorunun hem marka hem de influencer için olumlu yanıtlarının olması doğru marka ve doğru influencer eşleşmesinin olmazsa olmazıdır diyebiliriz.

Muse İstanbul bir matematik şirketi, bunların hepsini veriye bağlı olarak yapıyoruz. Performans kriterlerimiz baştan belli oluyor ve ona göre ilerliyoruz.

Botların devreye girmesi ve sahte takipçilerin çoğalması ile gerçek influencer’lar arasında nasıl bir ilişki var? Influencer’lar nasıl fark yaratabilir?

Bot takipçili hesaplar için influencer marketing’in karanlık yüzü diyebiliriz. Bu noktada kullandığımız araçlar ile her influencer’ın düzenli olarak takipçilerini analiz ediyoruz. Projeye başlamadan önce markalar ile projeye uygun olacağına emin olduğumuz influencer’ın tamamının, takipçi analizini paylaşıyoruz; bu şekilde bot takipçili hesapların influencer olarak değerlendirilmesine engel oluyoruz. Ayrıca kendi geliştirdiğimiz bir araç olan INDEO hesapların etkileşim skor’unu da veriyor, hesapların gerçekliği çok kolay ortaya çıkıyor.

Serdar Ekrem Şirin,
Muse CEO’su

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version