Site icon Campaign Türkiye

ETİD: Online alışveriş güvenliği için bunlara dikkat edin

Son günlerde bir internet sitesinin ücretini aldığı cep telefonunun yerine maddi değeri düşük başka bir ürün göndererek bir kullanıcıyı mağdur ettiği yönündeki haberlere ilişkin açıklama yapan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun, online alışverişin son derece güvenilir olduğunu vurguladı ve tüketicilerin olumsuz deneyimler yaşamaması için dikkat etmeleri gereken noktaları sıraladı.

“E-ticaret sektörü, ülkemizde büyük potansiyel taşıyan ve her sene yüzde 50’nin üzerinde büyüme kaydeden bir alan. Bu hızla gelişen bir sektörde online alışveriş hizmeti veren internet sitelerinin sayısı da çok ciddi bir rakama ulaştı ve bu rakam artmaya da devam ediyor. Ödeme konusunda artık güvenliğin üst düzeyde olduğu e-ticaretteki bu olumlu gelişime, bazı olumsuz deneyimler gölge düşürebiliyor. ETİD olarak misyonumuz gereği kullanıcıları bu gibi olumsuzluklara karşı uyarmayı ve bunlardan sakınmak için yapılması gerekenleri aktarmayı sürdürüyoruz. Öncelikle online alışveriş deneyimini sorunsuz bir şekilde yaşamak isteyen kullanıcıları ETİD üyesi firmalar gibi, kendini kanıtlamış, güvenilir internet sitelerinden alışveriş yapmaya davet ediyoruz.”

Güvenilir firmalardan alışveriş yapmanın kullanıcılara büyük artı sağladığına değinen Orhun, aksi bir gelişme yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken noktaların da altını çizdi: “Öncelikle alışveriş yapmak üzere internet sitesine giren kullanıcılar mutlaka adres çubuğunda kilit işareti olup olmadığına dikkat etmeli. Bunun yanı sıra kapıda ödeme seçeneği işaretlendiyse, mutlaka kargo paketini teslim aldıktan ve açtıktan sonra ödeme yapılmalı. Esasında ödeme seçeneği her ne olursa olsun paketi kargoyu getiren kişinin yanında açmak, istenmeyen durumlara sebebiyet verilmesine engel olacaktır. Tüm bunların yanı sıra ödeme aşamasına gelindiğinde mesafeli satış sözleşmesi mutlaka okunmalı. Kullanıcılar bu birkaç noktaya dikkat ederek online alışveriş deneyimini keyifli birer maceraya dönüştürebilir.”

Exit mobile version