Esporun kitlesi büyüyor

Burger King®’in Pro Gamer Menüsünü çıkarma motivasyonu nedir? Genel anlamda reklamverenleri bu tür ürünler çıkarmaya / kampanyalar yapmaya iten nedir?

Dijital dönüşüm çağındayız. Bu çağ perakende ile teknolojinin birleştiği bir çağ. O yüzden dijitalleşmeyi işimizin her sürecine entegre etmiş durumdayız ve her geçen gün kendimizi yenilemeyi, geliştirmeyi sürdürüyoruz. Dinamik, çok hızlı gelişen bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. Son dönemde dijitalleşme rüzgarını arkasına almak bir perakende markası için hayati önem kazandı. Yaşanan hızlı değişim ve dönüşüm tüketici davranışlarını da direkt olarak etkiliyor. Tüketici ne istiyorsa ‘hemen ve şimdi’ istiyor. Yaşanan dijitalleşmeyle hız çok arttı. Tüketici taleplerinin hızlı bir şekilde karşılanmasını, geri bildirimlerinin yenilikçi ürün ve hizmetlere dönüşmesini talep ediyor.

Burger King®’in yeni dönem dijital stratejisine bakarsak biz; sektördeki rekabeti günümüz koşullarına göre en iyi şekilde yönetebilmek için yenilikçi bir bakış açısıyla dijital platformlar üzerinden kullanıcı deneyimi odaklı stratejiler geliştiriyor, güncel, doğru ve eğlenceli içerikler üretmeye öncelik veriyor ve buna ek olarak kullanıcının performansına odaklanıyoruz.

Espor, tüm dünyada giderek artan bir izleyici ve katılımcı kitlesine sahip. Dünya çapında ve ülkemizde futboldan sonra en çok izlenen ikinci spor dalı. Milyonlarca kişi, espor finallerini internet üzerinden canlı izliyor ve ESPN gibi bir yayın kuruluşu bile espora özel kanal açtı. Ülkemizde de televizyon platformlarında yabancı içerikle hazırlanmış oyun kanalları var ve izleyici kitlesi giderek artıyor. Türk girişimcilerin de yakın zamanda TV platformlarında Türkçe içerikle oyun kanalları açacağını öngörüyoruz. Fiziksel sporlarda futbol ve basketbol önemli sponsorlar bulabiliyorsa, espor da giderek artan bir oranda markaların oyun alanı haline gelmeye başladı. Dünyada ve Türkiye’de yalnız bilgisayar ya da teknoloji markalarının değil, genç kitleyi hedefleyen çok önemli markaların espor takımlarına, turnuvalarına destek verdiğini görüyoruz.

Burger King® olarak tüketiciyi dinlemenin ve onların isteklerine, onların bulunduğu mecralardan cevap veren özel iletişim kampanyaları oluşturmanın başarıyı getirdiğine inanıyoruz. Bu bağlamda hızla büyüyen espor dünyasından seçilen “gamer”ların günlük rutinlerini gözlemledik ve onlardan edindiğimiz geri bildirimlere göre onlara en uygun menüyü geliştirdik. İzlenme ve satış rakamlarıyla büyük bir başarı sağlama, marka imajını pekiştirme ve kendi hedef kitlesine birebir uyan bu yeni kitleyi sahiplenme hedefiyle yola çıktık. Hedef kitlemizin büyük bir bölümünü oluşturan gençleri yakalamak adına espor kategorisini sahiplendik ve “gamer”lar için Pro-Gamer Menü’yü geliştirdik. İlk olarak Burger King® ve Popeyes® markalarımızda lezzet sever oyun tutkunları için geliştirdiğimiz “Pro Gamer” menüleri Arby’s® ve Usta Dönerci® markalarımızda sunmaya başladık. Dört farklı lezzeti sunduğumuz menüler ile “Pro Gamer” menülerini çeşitlendirdik. Bu özel menü ile gaming tutkunlarına hem lezzet hem de zaman kazandırıyoruz.

Gamer’lar Tıkla Gelsin (www.tiklagelsin.com), Ara Gelsin (0850 222 54 64), Glovo veya Yemek Sepeti’nden Pro Gamer menü sipariş edebiliyorlar. Gençlerden aldığımız geri dönüşler doğrultusunda yeni ürün ve menüler geliştiriyoruz.

Kampanyamızı tanıtmak ve kitlelere ulaşmak için ana mecra olarak YouTube’u belirledik. Ve bu mecra dinamiklerine uygun format ve kişilere karar verdik. Pro Gamer Menü filmlerimizde Güney Koreli espor oyuncusu Lee “GBM” Chang-Seok ile bir diğer espor oyuncusu Berkay “Zeitnot” Aşıkuzun ile iş birliği yaparak bu yola adım attığımız ilk andan proje finaline kadar hangi kitlelerin daha iyi performans gösterdiğini ölçümledik ve kampanya dönemi içerisinde satış hedeflerine yönelik optimizasyonlar yaptık.

Bu yeni menüyü hedef kitleye tanıtmak ve bu sayede online satış kanallarının gelirini artırmak için YouTube’da gamer profiline odaklanan bir kampanya yürütmeye karar verdik. Sosyal medya ajansımız Krombera’nın hazırladığı film için Performans Ajansımız SEM ile birlikte YouTube’da TrueView for Action ve Bumper video formatlarını kullandık.

Performans hedeflemeleri içerisinde pazardaki kitleler ve benzer kitlelerden faydalandık. Film ana ve bumper videolar ile hedef kitleye tanıtılırken, kampanyanın bütün iletişimi sadece dijital kanallardan profesyonel espor oyuncuları ile iş birliği yapılarak desteklendi. Gerçekleştirdiğimiz tüm bu çalışmalar ve elde ettiğimiz datalar ve tüm sonuçlar sayesinde Google’da case study oldu.

Hızla gelişen ve gelişme potansiyeli olan bir sektör; ilgiyi yerinde buluyorum. Bu alana yatırımların önümüzdeki dönemlerde çok daha fazla artacağını tahmin ediyoruz. Türkiye’de hem ciddi bir potansiyel var hem de genç nüfusa sahip bir ülkeyiz. Hedef kitlemiz gençler. Bu da alana ilgi ve yatırımları artıran bir faktör. Markaların sektöre olan ilgisi, dünyaya paralel olarak gaming sektöründe büyümeyi de hızlandıracaktır. Önümüzdeki dönemde de sürpriz ve eğlence dolu iletişim çalışmalarımıza devam edeceğiz.

 

Burak Akın,
TAB Gıda Dijital Pazarlama ve Teknoloji Direktörü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 89. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.