Esporu bir köprü olarak görüyoruz

 

21. yüzyılda gençlere dokunmanın ve ulaşmanın bambaşka bir boyut aldığını görüyoruz. Yapı Kredi olarak bunların en etkili yollarından birinin de espor olduğunu düşünüyoruz. Dünyada pazar büyüklüğü 1 milyar doların üzerinde olan ve 300 milyonluk bir kitleye ulaşan espor, Türkiye’de de giderek popülerleşmeye devam ediyor. Esporun geldiği noktaları gösteren en ciddi örneklerden biri, dünyadaki izleyici sayıları. Amerika’da NBA ve NFL müsabakalarının bazılarının izleyici sayılarını geride bıraktığı söylenilen bu spor branşının etkisi azımsanacak gibi değil. Gençlik ve Spor Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 22 milyon dijital oyuncu bulunuyor. 4 milyona yakın espor taraftarı, yayıncıları Twitch ve YouTube gibi platformlar üzerinden adeta bir futbol müsabakası izler gibi takip ediyor.

Futboldan sonra izlenirlikte ikinci sırada yer alan esporu gençlere, özellikle dijital kuşak olan Y ve Z kuşağına ulaşmada bir köprü olarak görüyoruz. Bu kapsamda geçen yıl mart ayında Yapı Kredi Play Espor Arena Oyun ve Dijital Yaşam Festivali’ni düzenledik. Espor ve dijital oyun severleri iki gün süren League of Legends, Player Unknown’s Battlegrounds gibi fenomen oyunlarla buluşturduk. Festivalde gençlik platformumuz Yapı Kredi Play ile gençlerle olan iletişimimizi artırmayı, onlarla daha çok etkileşim içine girmeyi ve daha da önemlisi oyun dünyasında onların yanında olduğumuzu, onları desteklediğimizi göstermek istedik.

Yapı Kredi olarak esporcu gençlerimizin desteğiyle 100. yıl coşkusunu online dünyaya taşıdık. Türkiye’nin en popüler PUBG oyuncuları ve yayıncıları ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı canlı yayında binlerce izleyiciyle birlikte kutladık. Böyle bir etkinliği düzenlerken amacımız; bu yıl 100. yılını kutladığımız Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışını gençlerle birlikte ölümsüzleştirmek, oyun dünyasında da milli değerlerimize sahip çıktığımızı göstermek ve bunu Türkiye’yi uluslararası espor organizasyonlarında temsil eden oyuncular ile birlikte yapmak oldu.

Özge Bakırçalı,
Yapı Kredi Marka Yönetimi Müdürü

 

 

 

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 89. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.