artwork

Esnek çalışma daha kalıcı olacak

1 sene önce

0

Martin Sorrell, Media.Monks’taki işlerin durumunu derinlemesine inceliyor, yaratıcı mükemmellik için Latin Amerika’ya güveniyor ve daha esnek, hibrit çalışmayı benimsiyor.

2021, Media.Monks için yoğun bir yıldı. Las Vegas’taki CES’te gerçekleşmesi planlanan ve artan Omicron varyantı nedeniyle Sorrell ile internet üzerinden gerçekleştirilen röportajda “Gayri safi hasıla büyümesi güçlü, kazanç iyi durumda ve yapılacak anlaşmalar var” dedi. 

Pazarlamacılar ve ajanslar dönüşüm stratejilerini hızlandırdıkça Media.Monks, yalnızca dijital odaklı olmalarından yararlandı. Gelirler 2021’in ilk yarısında yaklaşık %50 arttı ve 2019 pandemi öncesi seviyelere göre %75 arttı.

Reklam devi WPP’nin Kurucusu (ve eski CEO’su) Sorrell, henüz yeni imparatorluğunu kurma sürecini bitirmedi. 2023 yılına kadar milyarder statüsüne ulaşma potansiyeliyle, coğrafi genişlemeye, yeni hizmetlere ve birkaç büyük müşteriye daha gözünü dikti. Bununla birlikte, yaklaşımının bazı yönleri özellikle de daha esnek bir çalışma modelini benimsemesiyle değişti.

2018’de Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda S4 Capital olarak ilk kez sahneye çıkan Media.Monks, o zamandan beri büyüklüğünü ve coğrafi ayak izini hızla genişletti. 2021’de, ajans birleşmeler yoluyla Latin Amerika ve Asya’da büyüdükçe ve organik olarak yaklaşık 1.700 çalışan ekledikçe, çalışan sayısı yaklaşık 3.500’den 7.500’e iki katına çıktı.

Media.Monks işlerinin yarısından fazlası (%60), içerik üretiminden geliyor ve Sorrell bu hizmetin “her zaman baskın olmasını” bekliyor. 2018’de MightyHive’ın satın alınmasıyla gelen veri, analitik ve dijital gelirlerin %30’unu getiriyor. Sorrell, Media.Monks’ın 33 ülkede faaliyet gösterdiğini ancak Amerika ve Avrupa’da yoğunlaştığını, Asya’da hızla büyüdüğünü söyledi. 

Sorrell, ekonomi toparlanmaya devam ederken 2022’nin hem Media.Monks hem de genel olarak iş dünyası için “başka bir güçlü yıl” olacağına inanıyor. Bununla birlikte enflasyonun, “insanların inandığından daha kalıcı” olduğunu tahmin ediyor. Pandemi üçüncü yılına girmesine rağmen Sorrell oldukça iyimser: “Normalleşmeye yaklaşıyoruz. Ben oldukça iyimserim ve piyasalarda bunun sonunun geldiğini görebiliyorsunuz.” dedi.

Sorrell, hibrit çalışmayı ve daha fazla esnekliği benimsiyor. Media.Monks, pandemi öncesi döneme göre küresel ofis ayak izini kalıcı bir şekilde daha da azalttı ve daha esnek kira anlaşmaları imzalıyor. Londra’daki Hewitt Place’teki alanı gibi, ofislerini daha fazla ortak alan ve sanal toplantılar için özel odalarla yeniden tasarlıyor.

“İronik olarak kendimi, ofiste insan bulundurmamız gerektiğini söyleyen, benden çok daha genç insanlarla tartışırken buluyorum. Verimliliği uzaktan da ölçebiliriz. Esneklik daha önemli hale gelecek.” dedi.

İşle ilgili sık sık yollarda olan Sorrell, iş seyahatine daha düşünceli bir yaklaşımı da memnuniyetle karşılıyor. O ve genel olarak sektör, özellikle teknoloji geliştikçe ve iklim sorunları iş gündeminde yükselirken, “çeşitli konferanslar gerçekleştirmek amacıyla seyahat etmek için büyük miktarda para ve zaman harcama” ihtiyacını yeniden gözden geçiriyor. (Media.Monks, 2024 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma sözü verdi.)

“Belki de etkinliklerde çok fazla zaman harcadık ve daha seçici olmalıyız.” diyor ve kısa sürede çok sayıda insanla bir araya gelip tanışmaya her zaman ihtiyaç olacağını da sözlerine ekliyor.

“Pandemi korkunçtu ve pek çok insanı öldürdü fakat bazı şeyleri yeniden değerlendirmemiz açısından iyi oldu. Kendimizi daha dikkatli gözden geçirmek zorunda kaldık. Uzaktan, esnek çalışmaya geçişin, insanların düşündüğünden daha kalıcı olacağını söyleyenlerin tarafını tutma eğilimindeyim.”

Alison Weissbrot

Campaign US Editörü

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 122. sayısında yayımlanmıştır.