Esma Bitirim: “En önemli nokta, onarılması zor kararlar almamak”

Deep360 Ajans Başkanı Esma Bitirim, yaşamakta olduğumuz ekonomik durgunluk döneminde bağımsız ajansların neler yaptığını ele aldığımız 81. sayımızda görüşleriyle yer aldı.

Bağımsız ajans kavramını aslında tek bir kimliğe sıkıştıramayız. Ajansın yapısına ve ekip gücüne göre sektördeki konumu netleşiyor. Ajansın geçmiş yıllarda oluşturduğu kurgu ve beceriler, olumsuz bir ekonomik süreçte olan sektördeki kayıp ve kazançları belirliyor. Reklam sektörü bu dönemde tüm iş süreçlerini ve yapılanmasını yeniden tanımlamak zorunda. Fakat en önemli nokta, ajanslar olarak, uzun vadede onarılması zor kararlar almamak.

Avantajlar ve dezavantajlar

Bağımsızlık her anlamda hareket özgürlüğü ve esneklik sağlar. Hızlı manevralar ve yeniliklere uyum sağlamada birçok katı süreci yaşamazsınız. İnsan kaynağı, yeteneğini daha çok ortaya koyabilir. Tabii ki bağımsız ajans olmanın da birçok zorluğu var. Fakat ajansın değer yarattığı nokta, bu dezanvantaj gibi görünen yönleri olumlu bir rekabet avantajına dönüştürmesidir.  Durgunluk döneminde izlediğimiz stratejinin cevabı, aslında durgunluk döneminde ne yapmak gerekli sorusunda gizli. Kompakt, hızlı davranabilen, daraltılmış bir bütçe ile sonuç odaklı fikirler üreten ajanslar, bağımsız olanlardır. Dinamik bir ruh, nokta atışı yapmak için ilk şarttır. Belirsizlik ortamında “Yeniden tanımla – Yeniden belirle” stratejisini uyguluyoruz. Markaların hedeflerini gözden geçirip yeni ortama göre yeni fikirler geliştiriyoruz.     

Bağımsızlık her anlamda hareket özgürlüğü ve esneklik sağlar. Hızlı manevralar ve yeniliklere uyum sağlamada birçok katı süreci yaşamazsınız.

Hedefler

Deep360 olarak bundan 5 yıl önce hem offline hem online’ı tek çatı altında toplama fikrini hayata geçirdik. Birçok ajans ve network’ten önce yeni nesil ajans vizyonumuzu somut hale getirmiştik bile. Bu öncü bakış açımız ajans kültürünü de belirliyor. Sürekli öğrenen, yenilikçi, stratejik bakış açıları geliştiren ve bir markaya tüm yönleriyle çözüm üreten bir ekip. Kopuk iletişimler değil, esnek, tek bir vücut. Tüm ekonomik olumsuzluklara rağmen, son aylarda üç güçlü marka ile çalışmaya başladık. Yıllardır bankacılıktan FMCG’ye, inşaattan lojistiğe kadar ondan fazla değerli markaya 360 derece hizmet veriyoruz zaten. Özellikle sosyal medya ve dijitaldeki gücümüzü artırmak birinci önceliklerimizden. Data ve yaratıcılık üzerine kafa yoruyoruz bolca.    

Yarın yeni bir müşteri gelecek olsa, sektör bağımsız olarak en önemli beklentimiz uzun vadeli düşünmesi ve sektör kalıplarını yıkmaya hazır olması. Tabii ki güzel de bir bütçesi olsun.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 81. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.