Eskiden dayatma vardı, şimdi ne istediğimiz soruluyor

Kerem Gümüşkanatlı
Kerem Gümüşkanatlı Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Kurucusu

İnsan beynine yerleştirilen rol modeller, davranışlardaki olumsuz kodların yansıması olarak tanımlıyorum. Örneklersek, iş yerinde sizi ilk işe alan diyor ki; işlerimiz yoğun ve dikkat ister. Mesaiye ve yoğun çalışmaya hazır mısınız? İşte bitti ilk günden… Bu algıyı çalışanlara suçu atarak da işin içinden çıkıyoruz.

Zaman içerisinde 24 saat, haftalık 168 saatte önceliğin hangi iş ve hobilerde olduğu konusunda kendimizle yüzleşmiyoruz. Bence bu kişinin kendisiyle ve yetiştirilme tarzı ile alakalı bir durum. Çocukken büyüklerden istiyoruz öncelikle. Parka gitmek istiyorum. Cevap: Bugün işlerimiz çok, doktor ve çarşıya gideceğiz zamanımız yok. İşte bitti. Bu  kodlama yaşam boyu üzerimizde. Öncelik olarak  belirlenen her iş için zaman var.

Şu anda çalışanlarına spor salonundan sinemasına kadar çeşitli yaşam alanları sunan firmalar da mevcut. Bu  fikirlere katılıyor ve destekliyorum ancak bu konuda bir koşul var: Tenis masasını kurum mu seçiyor yoksa çalışanların genel fikri ve isteklerinde tenis masası var mı? Dayatılmış bir durum ise üzgünüm işe yaramaz.

Yılların jenerasyonla tamamen ilgisi olduğu konusuna farklı  bir yaklaşımım bulunmakta. Biz o kişileri nasıl  yetiştiriyoruz? Bir zamanlar bize “Soru sorma!” denirdi ve dayatma vardı. Sonradan birileri “Ne yersin sana hamburger alalım mı?” dedi. Sen nasıl istersin, deniyor şimdilerde. Bu durumda ne oluyor? Cesaretli kişiler kendilerini önceliklendiriyorlar. Sonra da biz bu kişilere “sorumsuzlar” diyoruz. Doğrusu  şu;  o kişiler sevgiye ve kendi seçimlerine teşvik edildiler. Şimdi iş hayatında oyunu aynı oynatırsanız insanlar kendilerini önemli hissettikleri yerlere giderler. Normal karşılıyorum. Kendimize dönüp “Sistemlerde neleri revize etmeliyiz? Önce kendi alanımızda neler gelişmeli?” diye sormalıyız.

Öncelik kişinin kendi belirleyeceği veya görevin getirdikleri ile oluşturulacak bir durumdur. Öncelik listesi 20 adet olunca işlerin bir kısmı ertesi güne, haftaya kalır. Bu normaldir ve ötelenenler olumsuz enerji ile aktarıldığından sürünür durur. Bugün ne yaparak başınızı yastığa koyduğunuzda güzel bir rüya göreceksiniz?

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Nisan 2017 sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.