artwork

Eşitlik için bir adım daha: Jane Walker

6 sene önce

0

Henüz yılın üçüncü ayına bile girmedik ama nereye baksak eşitlik üzerine bir kampanyayla karşılaşıyoruz. Daha bugün ırklararası ilişkileri konu alan Tinder kampanyasının haberini yaptık, dün Lush’ın trans haklarını savunan kampanyasından bahsettik, haftaya Apple’ın eşcinsel evlilikleri kutlayan kampanyasıyla başladık… Şimdi eşitlik için bir adım da içecek devi Diageo’nun markası Johnnie Walker’dan geliyor: Jane Walker.

Johnnie Walker, 100 yıldan uzun süredir değiştirmeden kullandığı ikonik maskotu yürüyen adama yoldaş olacak bir hanımefendi yarattı. Jane Walker isimli bu karizmatik kadın, cinsiyet eşitliği için ilk adımlarını atmaya Mart ayında başlıyor.

Jane Walker, tarih yazan kadınlar için yürüyecek.

Jane Walker bir ay boyunca yürüyecek

Johnnie Walker Black Label’ın Jane Walker amblemli ürünü mart ayında piyasada olacak. Mart ayının kadınlar (ve reklamcılar) açısından iki önemi var: Birincisi, herkesin bildiği gibi, 8 Mart Kadınlar Günü. İkincisi de uzun süredir ABD, İngiltere ve Avustralya’da kutlanmakta olan Women’s History Month. Çeşitli coğrafyalarda bir gün ya da bir ay boyunca tarihin akışına etki eden kadınlar kutlanırken, Jane Walker da iş dünyasındaki, toplumdaki ve politikadaki güçlü kadın figürlerini desteklemek amacıyla yola çıkacak.

Cinsiyet eşitliğini destekleyen kampanya sadece amblemde yapılan değişiklikle sınırlı kalmıyor. Diageo, Jane Walker’dan elde edilen gelirin bir kısmını ve ayrıca 150.000$’ı Monumental Women kuruluşuna bağışlayacak. Monumental Women, New York’ta Central Park’a oy kullanma hakkı için mücadele veren Amerikan kadınlarını temsil eden bir anıt dikmek amacı taşıyan bir sivil toplum girişimi. Ayrıca kadınların politikada daha etkin görev almaları için kurulmuş She Should Run isimli sivil toplum örgütü de Diageo’nun bağış yapacağı bir diğer kurum olarak öne çıkıyor.

Diageo’nun başkan yardımcısı Stephanie Jacoby, “Cinsiyet konusunda önemli tartışmalar kültürün odağında yer almaya devam ediyor ve bizler, Jane Walker ikonumuzu ortaya çıkarmak ve misyonumuzu paylaşan öncü kuruluşlara destek olmak için en iyi zamanda olduğumuzu düşünüyoruz” yorumunu yapıyor.

Kampanyanın arkasındaki isim Anomaly

Jane Walker kampanyasını, 2014 sonlarından beri Johnnie Walker’ın yaratıcı ajansı olan ve 2017’de Yılın Ajansı seçilen Anomaly yürütüyor. Aynı zamanda ikonun tasarımı da kendilerine ait. Kampanya için şimdilik sadece the New Yorker, Vanity Fair, New York Times, Financial Times, Hollywood Reporter ve Time Magazine gibi önemli yayın organlarına tam sayfa ilanlar verilmiş durumda. Ancak önümüzdeki ay süresince Jane Walker’ın adımlarını sık sık duyacağız gibi görünüyor.

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan özel resmi Euro 2024 maç topu

Adidas, her vuruşu gerçek zamanlı olarak algılayan Resmi Euro 2024...

Domino’s’tan pizza fırınlı elektrik bisikletli servis

Domino’s, yerleşik pizza fırınlarına sahip radikal teslimat elektrikli bisikletlerini piyasaya...

Mercedes-Benz Amerika’dan elektrikli araç şarj merkezi

Mercedes-Benz Amerika’da tüm sürücülere hizmet veren ilk elektrikli araç şarj...