artwork

Erkekler teknolojik cihazları daha dikkatsiz kullanıyor

11 yıl önce

0

Cep telefonu, notebook, tablet PC başta olmak üzere teknolojik cihazların güvenliği için hizmet paketleri sunan Teknokask, teknolojik cihaz kullanıcılarını incelediği araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Mapfre Genel Sigorta’nın sigorta hizmetinin de içinde yer aldığı hizmet paketlerine gelen geri dönüşlerin ve hasar bildirimlerinin istatistiklerini çıkaran Teknokask’ın araştırmasına göre, erkekler kadınlardan daha ‘sakar’ ve teknolojik cihazları daha özensiz ve dikkatsiz kullanıyorlar.

2012 yılı içinde hizmet paketlerini satın alan, dolayısıyla da otomatik olarak sigortalanan cihazların yaklaşık yüzde 53’ü için hasar veya hizmet talebi bildirimi yapıldığını söyleyen Teknokask Genel Müdürü Tayfun Gülgeç, erkeklerin kadınlara göre daha dikkatsiz olduğunu belirtiyor. Hasar bildirimi yapılan cihazların yüzde 60’ı erkekler tarafından gelirken, yüzde 40’lık bölümü kadınlara ait.

Ancak kadınlar cihazlarını dikkatli kullansalar da hırsızlık, gasp, kapkaç olayları sonucu en fazla onlar mağdur oluyor. 2012 yılında kayıp ve çalıntı ihbarı yapılan 32.775 cihazın büyük çoğunluğunun kullanıcısı kadınlar oldu.

Hizmetin gelişmesini yeni cihazlar belirliyor

2012 yılı içinde Windows 8 işletim sisteminin piyasaya çıkması ve Apple, Samsung, Nokia gibi markaların yeni akıllı telefonlarını piyasaya sürmesiyle birlikte teknolojik cihaz alımında ciddi bir artış gözlendiğini belirten Gülgeç, bu satış rakamlarının direkt olarak hizmet paketlerinin satışına yansıdığını söylüyor.

Sundukları hizmet paketlerinin içeriğinde yer alan sigorta hizmetinin garantiyle aynı şey olmadığını da sözlerine ekleyen Tayfun Gülgeç, teknolojik cihazlar için yapılan sigortaya yaklaşımın olumlu yönde artış gösterdiğini ifade ediyor.