artwork

Ergun Gümrah: “İletişimin eski ezberler ile yürümeyeceği aşikar”

5 yıl önce

0

İDA Yönetim Kurulu (Eski) Başkanı ve GoodWorks Ajans Başkanı Ergun Gümrah, değişen halkla ilişkiler dinamikleri ve PR 2.0 hakkında konuştu.

PR kavramı çok fazla değişmedi ama iletişim biçimi ve iletişim teknolojileri çok değişti. İçerik tüketicilerinin davranışları ve mesaj alma biçimleri değişti. Bu nedenle hayatı yakından takip eden iletişimciler, değişen teknolojiyi ve dijital iletişimi de hayatlarının içine aldılar. Temel görevimiz olan itibar yönetimi açısından strateji ve buna uygun içerik üretme görevimiz devam ediyor. Ancak içerikler artık sadece yazı ve fotoğraf değil, hareketli görseller ve videoya dönüştü. Bunlar giderek artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik haline de dönüşecek.

Bugüne kadar yapılmış en geniş sektörel araştırmayı yaptık

Bizim sektörde bu değişime uyum gösterenler olduğu gibi gösteremeyenler de var. Elbette bu uyumu hızlı ve kaliteli gösterenler daha başarılı olacaktır. İDA’da eğitim dünyası ve dış dünyayla geliştirdiğimiz ilişkiler de bu değişimin hızlanmasına katkı sağlıyor. Ülkemiz iletişim dünyasının dünya ölçeğinde başarılı işler üretmesi de bunun göstergesi.

İlk kez burada açıklayayım, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi ile bugüne kadar yapılmış en geniş sektörel araştırmayı yaptık. Araştırmanın sonuçlarına dayanarak önümüzdeki günlerde, sektör ve iletişim fakülteleri ile bir araya gelerek Türkiye’deki yeni iletişim müfredatını hazırlayacağız. Araştırma sonuçları bize multidisipliner içerik üretimi ve dijitalin ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Çok basit, kafalarını kaldırıp çevrelerindeki başarılı PR şirketlerinin ne yaptıklarına bakmaları ve dünyadaki gelişmiş ülkelerde neler yapıldığını takip etmeleri gerekiyor.

Başarılı olmak için onların yaptıklarını yapmaları, fark yaratmaları için de bunu biz nasıl daha iyi yapabiliriz diye düşünmeleri gerekir. Dünya bu kadar hızlı değişirken, iletişimin eski ezberleri ile yürümeyeceği aşikar.

Değişen iletişim paradigmasında en büyük şans iletişimcilerin

Ben geleceğe çok olumlu bakıyorum. Değişen iletişim paradigmasında en büyük şans iletişimcilerin olacaktır. Birebir iletişim konusunda en uzman olan disiplin PR’dır. Dolayısıyla herkesin tek tek hedef kitle veya mecra haline geldiği bir dünyada bunlarla iletişim kurmakta en başarılı olan disiplinin PR olması beklenir. Topluluk yaratıp bunlarla ilişki kurmakta da, markalara hayran yaratmak konusunda da en avantajlı grubu da PR’cılar olarak görüyorum.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 83. sayısında yayımlandı.