artwork

Epson lazer yazıcı satış ve dağıtımını sona erdiriyor

2 ay önce

0

Japon elektronik firması Epson, 2026 yılına kadar lazer yazıcı küresel satış ve dağıtımını sona erdireceğini açıkladı. Epson, ofisler için sürdürülebilirlik adına muadillerine göre “daha büyük bir potansiyele” sahip olduğunu iddia ettiği “inkjet” yani mürekkep püskürtmeli baskı teknolojisine olan bağlılığını bir kez daha vurguladı.

Lazer yazıcı teknolojisi işlem sırasında yüksek ısıya ihtiyaç duyarken mürekkep püskürtme teknolojisi ısıya ihtiyaç duymadığı ve çalışmak için daha az enerji gerektirdiği için çok daha çevreci olarak biliniyor. Lazer yazıcılarının Asya ve Avrupa’da hala satın alınabilmesine rağmen birçok ülkede satışını çoktan durdurdu. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, toner ve diğer parçalarının düzenli olarak değiştirilmesini gerektiren lazer yazıcılara kıyasla %59’a kadar daha az değiştirilebilir bileşene sahip.

Şirket’in bu kararı, sürdürülebilir inovasyona 100 milyar Yen’lik yatırımını duyurmasından bir yıl sonra geldi ve yeni kurumsal mürekkep püskürtmeli çok işlevli yazıcı (MFP) serisinin piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk geldi.

Epson, donanımı artık satmamakla birlikte mevcut makineleri mürekkep ve yedek parçalarla desteklemeye devam edeceğine söz verdi.

Uluslararası Data Şirketi (IDC) verilerine göre, Batı Avrupa’daki ticari mürekkep püskürtmeli pazarının, lazer baskı talebindeki yıllık %-0,4’lük düşüşün aksine, yılda +%5,1 oranında büyümesi bekleniyor. IDC araştırması ayrıca donanım karar vericilerinin %88’inin artık yeni baskı cihazlarını seçerken enerji tüketimi ve israfının (%87) “son derece” veya “çok” önemli olduğunu düşündüğünü gösteriyor.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Disney ve Visa iş birliği yapıyor

Disney’in Visa ile iş birliği, kart sahiplerini Disney’in büyüsüne katılmaya...

Merkeziyetsiz Metaverse Deneyim Alanı: Otokoç Metazone

Türkiye’nin en büyük merkeziyetsiz Metaverse deneyim alanı Otokoç Metazone yeni...

Toyota CEO’su görevi bırakıyor

Toyota Motor Corp. Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Akio Toyoda’nın...