artwork

Marka Konferansı 2023: Engin Altan Düzyatan

1 ay önce

0

Marka 2023: Su, su, su!

Engin Altan Düzyatan, su üzerine Marka 2023‘te konuştu.

10 sene öncesinde su hikayesine dair çalışmalarına başlayan Altan, su ile ilgili çalışmalarına devam ediyor. Önceki çalışmasından sonra su ile ilgili dertlerin devam etmesinin üzerine “Biz modern toplumlar… Biz koruyor muyuz?” sorusunu dile getirdi. En önemli noktalardan biri olarak mikroplastiklere dikkat çeken Altan, mikroplastiklerin yeraltı suları, okyanus ve deniz gibi diğer sulara karıştığını dile getiriyor.

Yediğimiz balıkların da %10’unun plastik içerdiğine ve insan vücuduna girdiğine işaret eden Altan, insan vücudunda bunlara rastlandığını konu ediniyor. Bütün plastiklerin ise %20’sinin şu an okyanuslara karıştığına, %50’sinin yakıldığına, %15 kadarının geri dönüşüm olarak kazandırıldığını ve geri kalanın toprak altı olduğu konusunda bilgilendiriyor.

Bunun yanı sıra şu an büyük markaların da sürdürebilirlikle ilgili bazı önlemler aldığını ve bunun dayanıklılığı yönünden de konuşulması aşamasına geçildiğini dile getiriyor. Ancak süreçte hala sürdürülebilirlik kısmında olan markaların da var olduğunu söylüyor. Altan süreçte, önce çocuklar için mutsuz olduğunu ve suyun kirli olduğu yerde mi olacaklar diye düşündüğünü dile getiriyor. Ancak plastik toplayıp asfalt yapan Alman bir firma ya da mikroplastik temizleyecek çok maliyetli büyük aletler geliştirilmesi gibi yeniliklerin de olduğundan bahsediyor.

Altan dikkat çekiyor ve ekliyor: “2050’ye kadar ötelenebilir ama sonrası tatsız tablo. Ortak bir farkındalık gerektiği çok aşikar” 

Marka Konferansı 2023: Engin Altan Düzyatan

 

Senin için
Tümünü göster
Marka Konferansı 2023: Norm Ender

Marka 2023: 100. Yıl Marşı – PARLA...

Marka Konferansı 2023: Pelin Çelik

Marka 2023: Kadın voleybolunda dünya liderliği...